Svi se pitaju: Dokle je Milorad Dodik spreman ići?

Vijesti 11. jan 202219:11 8 komentara

Politička kriza u BiH se nastavlja. Rat kao mogućnost brojni politički analitičari ne isključuju. U međuvremenu Evropska unija zaprijetila je da će, ukoliko se situacija dodatno pogorša, iskoristiti sankcije i uraditi reviziju ukupne pomoći Unije u Bosni i Hercegovini. Oštro osuđuju negativnu, zapaljivu i retoriku podjelu koju su koristili lideri Republike Srpske tokom proslave 9. januara.

Amila Hadžimuratović odlučila je provesti život u BiH. Zaposlena je i majka trogodišnjakinje. No, sada zbog stalnih priča o ratu – ne miruje.

“Ne mogu reći da se osjećam sigurno. Muž i ja radimo. mogu reći da lijepo živimo. Imamo malo dijete. Budući da smo mi ratna djeca, sama pomisao na rat, stvara nam osjećaj tjeskobe i straha”, kazala nam je.

A rat postaje skoro nezaobilazna riječ u javnom diskursu. I strani mediji sve češće o BiH. Papa Franjo je, tokom govora o stanju u svijetu, ukazao na opasnost.

“Pojava novih kriza može se izbjeći na Balkanu, primarno u Bosni i Hercegovini”, kazao je papa Franjo.

Najveći okidač bila je proslava neustavnog dana Republike Srpske. Nižu se reakcije, kao i protesti širom svijeta. Demonstracija policijske sile, marširanja, pjevanja, smatraju politički poznavatelji, govori nešto drugo.

“Čovjek se očito prepao. Ovo što radi, diže što veću galamu i dizat će što veću galamu jer to vidi kao jedini izlaz za sebe da nekako pokuša identificirati kritiku svog takvog ponašanja, kao napad na srpstvo”, smatra Vesna Pusić, bivša ministrica vanjskih poslova Hrvatske.

Osuda dolazi i iz Evropske unije. Kritikovano je i prisustvo lidera iz regiona. Obnova rada državnih institucija i kraj političke krize mora biti u fokusu, istaknuto je.

“Dakle, to je glavni cilj. Samo ako propadnu svi napori da se poboljša dijalog i sva nastojanja da se kriza okonča i ako se situacija u tom području pogorša i krenemo dalje u pravcu koji smo vidjeli, a koje je pokazalo rukovodstvo Republike Srpske nedavno u nedjelju, onda ćemo uzeti u obzir različite alate”, kazao je Peter Stano, portparol Evropske komisije.

Ti alati podrazumijevaju sankcije, reviziju donacija, itd. Reakcije dolaze i iz Crne Gore. Zamjerke na neunčikovitost Evropske unije ima književnik Andrej Nikolaidis.

“Ako niste zatrli ideologiju koja je izazvala tri rata 90-ih. Oni ne samo da to nisu učinili nego su ojačali ideologiju modernizovali je, postala je sofisticiranija. Ono što mi možemo, to je da pokažemo odlučnost i ne pristajemo na najtrulije moguće kompromise”, kazao je Andrej Nikolaidis, književnik.

Posebno je zabrinuta bh dijaspora. Nacionalističke poruke, pjevanje pjesama i stalne ratnohuščačke poruke. Zbog svega toga brojni građani su i napustili državu.

“Iskreno se nadam da do rata neće doći, jer su svi moji dole. Kako ne bi voljela da se tom nekom mom desi, tako ne bi voljela ni nekome drugom da se desi. Mi smo u Njemačku otišli isključivo zbog sigurnosti. U BiH se nismo osjećali sigurno, a onda i zbog posla”, kazala je Amna Hankić iz Njemačke.

Zaustavljanje razdora, okončanje priča o secesiji i povratak na evropski put, poručuju zapadni zvaničnici, jedina je solucija koja donosi dobro svim bh građanima. No, svi se pitaju: dokle je Milorad Dodik spreman ići?!

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare