Tužilaštvo Bosne i Hercegovine već je otvorilo predmet zbog proslave neustavnog 9. januara kao Dana RS-a, čije je obilježavanje ranije osporio Ustavni sud BiH. No, entitetske vlasti neustavno obilježavanje nastavile su i danas.
U skromnijem broju nego u Banjaluci, ali uz premijera na čelu, zvaničnici Republike Srpske stigli su u Brčko gdje su prvo polaganjem vijenaca, a onda svečanom akademijom obilježili 9. januar.
Siniša Milić, gradonačelnik Brčkog:
“Ovom današnjom manifestacijom mi upućujemo poruke mira, ljubavi prema otadžbini i nije nam ni na kraj pameti da na mržnju odgovaramo na isti način.”
I ove godine sve protiče uz zaoštrenu retoriku na relaciji Sarajevo-Banjaluka, ali dan poslije u Banjaluci uglavnom tiho i bez političkih poruka. Snijeg je mnoge utjerao u domove pa su samo rijetki raspoloženi za razgovor.
“Za mene je 9. januar nešto posebno, ekstra, državni praznik Republike Srpske, rođendan 33 treći i ja sam ponosna što sam ovdje”; “Šta biste rekli da je najvažnija poruka koju ste čuli? – Najvažnija poruka, mir u BiH suživot sva tri naroda, oba entiteta, a ne hegemonija jednog naroda nad druga dva.”, samo su neke od poruka građana.
Pozivi za očuvanje mira, ali i Dejtonskog sporazma mogli su se čuti od zvaničnika. Kulminacija proslave u Banjaluci bio je defile. I ove godine civilni sektor i policija, zvaničnici koji sve prate, ali bez Milorada Dodika. Predsjednik je na postoperativnom oporavku pa je u njegovo ime govorio ministar unutrašnjih poslova.
Siniša Karan, izaslanik predsjednika RS:
“Republika Srpska danas stameno stoji između haosa i reda čuvajući dejtonsku ustavnu strukturu državne zajednice koja može opstati samo uz poštovanje i dosljedno primjenjivanje Dejtonskog sporazuma, onakav kakav je potpisan.”
Zvaničnici iz Banjaluke se posljednjih dana nisu pretjerano osvrtali na pozive međunarodne zajednice, ali i kritike političkih predstavnika iz Sarajeva.Jedna od rijetkih reakcija je ona Aleksandra Vulina.)
Aleksandar Vulin, senator RS:
“Nije RS dobijena hatišerifom od sultana pa da nam tumačite šta je volja padišahova i niste vi ni veziri, ni begovi, ni age da nam govorite šta da činimo, kako bogu da se molimo i šta da slavimo.”
A njegovo obraćanje u kojem je govorio i o navodnom pokušaju rušenja Aleksandra Vučića sa vlasti i to na ulici, na “Iksu” je osudila SDS-ova Aleksandra Pandurević. I to je jedina reakcija iz opozicije, koja baš kao i vlast 9. januar kao Dan Republike Srpske ne dovodi u pitanje.
“Uprljao nam je Dan Republike, đavo ga nosio. Nedostojan je i nedorastao mjesta sa kojeg je danas govorio.”
Sve što se dešavalo u Banjaluci pod lupom je Tužilaštva Bosne i Hercegovine. Reragovao je entietski premijer i najavio da će tražiti da se 1. mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, proglasi danom žalosti u RS. .
Željko Raljić, novinar:
“Suština svih problema u BiH pa tako i ovog konstuisanog i izmišljenog problema oko 9. januara jesu tri različita pogleda iz tri različita ugla na svaki problem. I šta onda imamo, imamo apsurd da su svi u pravu i da niko nije u pravu. Takva situacija je otprilike i sa 9. januarom, on može da bude problem, sve može da bude problem, ako želite problem onda ćete stvoriti problem.”
Jer sve do 2015. godine i presude Ustavnog suda, po apelaciji Bakira Izetbegovića, 9. januar se obilježavao bez velike pompe. Na prijemima su prisustvovali predstavnici svih vjerskih zajednica, strane diplomate, čak i zapadnih zemalja, predstavnici OHR-a. I tenzije su u vrijeme prije apelacije bile manje.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!