Narodnom 'udari po džepu' koriste se i nadležne institucije u borbi protiv organizovanog kriminala. Pa tako aktivno oduzimaju nelegalno stečenu imovinu. Vrijednost trajno i privremeno oduzete imovine kojom trenutno upravlja Federalna agencija blizu 43 miliona KM.
“Radi se i o nekretninama, pokretninama, vozilima, novcu koji je oduzet u krivičnim postupcima pred nadležnim sudovima u BiH. Moram pohvaliti kantonalne tužioce Kantona Sarajevo, na koje se odnosi 90% predmeta”, navodi direktor Federalne agencije za upravljanje imovinom, Emir Bašić.
A tek će pomenuti tužioci imati pune ruke posla, prema riječima direktora federalne uprave policije, Vahidina Munjića, koji je sa Agencijom za upravljanje oduzetom imovinom potpisao Memorandum o intenziviranju saradnje u ovoj oblasti.
“Mi smo u proteklom periodu imali rezultate vezano za oduzimanje nelegalno stečene imovine, očekujemo da će tako biti i ubuduće. S obzirom da imamo još nekoliko predmeta koruptivnih krivičnih djela, u kojima smatramo da će biti oduzeta nelegalno stečena imovina na području prije svega Kantona Sarajevo”, naveo je Munjić.
Gdje završi oduzeta imovina?
No, mnoge interesuje u čijim rukama završi oduzeta nezakonito stečena imovina? U tom kontekstu, ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica imao je prijedlog:
“Smatram da je u potpunosti opravdano i razumno da se oduzeta imovina kojom upravlja Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom, dodijeli na korištenje institucijama koje se bore protiv kriminala. To bi za našu policiju bilo od ogromnog značaja. Na taj način bismo dobili adekvatnije prostore za rad, ali i opremu, tehniku i sve ono što je predmetom oduzimanja, a što su pojedinci nezakonito stekli”.
Osim poklanjanja, Agencija može prodati, iznajmiti ili uništiti imovinu. Sličan model postoji i u Republici Srpskoj, kaže novinar BIRN-a, Haris Rovčanin. Oduzeta imovina postaje vlasništvo entiteta. Agencija na državnom nivou ne postoji, ali..
“U skoro svim slučajevima kada se dokaže krivica, Sud BiH tu imovinu trajno i oduzima, ako dođe do nesuglasica Sud BiH ima mogućnost po službenoj dužnosti da vrši prinudnu naplatu. Samo što zbog nepostojanja tih podzakonskih akata, ta se procedura zna razvući i trajati godinama”, kaže Rovčanin.
Malo osoba procesuirano za visoku korupciju
Da pravosuđe često koči u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, pokazuje i statistika. Tokom 2022. godine izrečene su četiri zatvorske i tri uslovne kazne za visoku korupciju.
“U 2021. dvije zatvorske i dvije uslovne. Vrlo malo lica je procesuirano. VSTV je čak promijenilo tu definiciju visoke korupcije tako da se sada pod tim smatra, ako je nastala šteta po budžet javnih institucija do 100 hiljada KM i ako je optuženi ne samo visoko ranigirani političar, nego može biti rukovodeći državni službenik”, kaže Srđan Traljić, iz Transparency Internationala.
Da se ne možemo mnogo pohvaliti napredovanjem u borbi protiv korupcije, pokazuje i ovogodišnji izvještaj GREKA. Od 15 preporuka, jedna smo zadovoljavajuće, a osam djelimično sproveli. Šest nismo nikako.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!