Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski je skoro svakodnevno na društvenim mrežama izvještavao o invaziji Rusije na njegovu zemlju. Viralne video objave su pokazivale efikasnost zapadnog oružja u rukama ukrajinskih snaga, a Pentagon je redovno održavao brifinge o dešavanjima u ratu. Ali uprkos protoku svih ovih vijesti u javnost, američke obavještajne agencije imaju manje informacija nego što bi željele o operacijama u Ukrajini i imaju daleko bolju sliku o ruskoj vojsci, njenim planiranim operacijama i njenim uspjesima i neuspjesima, prema tvrdnjama sadašnjih i bivših zvaničnika.
Vlade često kriju informacije od javnosti radi operativne bezbjednosti. Ali ove praznine u informacijama unutar američke vlade mogle bi otežati Bidenovojj administraciji da odluči u koje djelove Ukrajine da uputu vojnu pomoć. Američki zvaničnici su rekli da im je ukrajinska vlada dala nekoliko povjerljivih brifinga ili detalja o njihovim operativnim planovima, ali ukrajinski zvaničnici su priznali da nisu sve rekli Amerikancima, prenosi NYT.
Naravno, američka obaveštajna zajednica prikuplja informacije o skoro svakoj zemlji, uključujući i Ukrajinu. Ali američke špijunske agencije, generalno gledano, usmjeravaju svoje napore za prikupljanje podataka na neprijateljske vlade, poput Rusije, a ne na sadašnje prijatelje poput Ukrajine. I dok je Rusija glavni prioritet američkih špijuna već 75 godina, kada su u pitanju Ukrajinci, SAD su radila na izgradnji svoje obavještajne službe, a ne na špijuniranju njihove vlade. Rezultati su, ističu bivši zvaničnici, neke slijepe tačke.
“Koliko zaista znamo o tome kako je u Ukrajini?”, rekla je Bet Saner, bivša visoka obavještajna službenica. “Možete li da nađete osobu koja će vam sa povjerenjem reći koliko je Ukrajina izgubila vojnika, koliko je opreme izgubila?”, navodi ona.
Čak i bez potpune slike ukrajinske vojne strategije i situacije, Bidenova administracija šalje pomoć u oružju, poput raketnih artiljerijskih sistema, koje je Biden najavio prošle nedelje. Ukrajina čeka dolazak snažnijih zapadnih sistema naoružanja, jer obje strane u ratu trpe velike gubitke u istočnom regionu Donbasa.
Neke evropske zemlje kažu da će Ukrajini biti teško, ako ne i nemoguće da povrati zemlju koju joj je Rusija uzela, otkako je izvršila invaziju u februaru, ali su američke obavještajne agencije manje pesimistične, kažu zvaničnici. Ipak, postoje pukotine u odbrani Ukrajine, a pitanja o stanju ukrajinskih vojnih snaga i strategije u Donbasu stvorila su nepotpunu sliku za SAD.
Avril D. Haines, direktorka nacionalne obavještajne službe, svjedočila je na saslušanju u Senatu prošlog mjeseca da je “bilo veoma teško reći”, koliko dodatne pomoći Ukrajina može da primi.
“Mi u stvari imamo više uvida na ruskoj strani nego na ukrajinskoj”, navodi.
Jedno ključno pitanje je na koje mjere Zelenski namjerava da se pozove u Donbasu. Ukrajina se tamo suočava sa strateškim izborom: povući svoje snage ili rizikovati da ih Rusija opkoli. Posljednjih dana Ukrajina je dala više infromacija. Zelenski je početkom juna posjetio linije fronta i nazvao je borbe u Severodonjecku – gradu koji je ključan za kontrolu Donbasa – “izuzetno teškim”. On je takođe priznao da čak 100 ukrajinskih vojnika umire dnevno i opisao je kako je Rusija zauzela petinu zemlje.
Iskrene javne izjave vlade mogu biti preteča razgovora sa stanovništvom o strateškim izborima koje treba donijeti u Donbasu, kažu analitičari.
“Vjerovatno se vodi debata o tome da li da se povuče odbrana koja bi mogla da bude zarobljena ako ostane tu”, rekao je Stiven Bidl, profesor međunarodnih poslova na Univerzitetu Kolumbija.
Postoji još jedan razlog za nepotpune obavještajne podatke o Ukrajini. Oblačnost je ograničila upotrebu satelita iznad ove zemlje. SAD obezbjeđuju Ukrajini redovne obavještajne informacije skoro u realnom vremenu o lokaciji ruskih snaga, informacije koje Ukrajinci koriste za planiranje operacija udara i jačanja svoje odbrane.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare