UNICEF: Svaka marka uložena u rani razvoj djece u BiH imat će višestruki povrat

Vijesti 22. maj 202311:20 0 komentara
N1

Prema istraživanju koje je UNICEF proveo u Bosni i Hercegovini, ulaganja u predškolski odgoj imaju snažan, pozitivan povrat: za svaku uloženu 1 KM, 6,9 KM bi se vratilo u FBiH, 6,7 KM u RS, a 5,9 KM u BD u narednih trideset godina. S druge strane, neulaganje bi moglo koštati FBiH preko 18 milijardi KM, 9,4 milijarde KM u RS i 608 miliona KM u BD. 

U Sarajevu su danas predstavljeni rezultati studija ulaganja u djecu, koje je UNICEF Bosne i Hercegovine, uz podršku Zajedničkog SDG fonda i zajedno sa timom UN-a u Bosni i Hercegovini, provodio u posljednjih petnaest mjeseci.

Tri studije ulaganja u rani razvoj djece (RRD), provedene su na nivou tri administrativne jedinice: Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH), Republike Srpske (RS) i Brčko Distrikta (BD). Svaki izvještaj pokriva tri sektora ključna za RRD — zdravstvo i ishranu, obrazovanje i socijalnu zaštitu. Studije ulaganja su dopunjene sa dvije detaljne studije izvodljivosti koje se fokusiraju na povećanje obuhvata obrazovanja u ranom djetinjstvu na lokalnom nivou.

Istaknuto je kako je BiH suočena sa ubrzanim starenjem i smanjenjem stanovništva, što predstavlja zajedničku prijetnju ekonomskom i društvenom razvoju. Prema vrlo nepovoljnim procjenama po BiH, do 2050. godine predviđa se smanjenje stanovništva od 22 posto.

Tokom proteklih petnaest godina, postignut je napredak u pravcu povoljnog političkog okruženja za RRD. Međutim, postoje jasne neiskorištene mogućnosti za ulaganje u mlađe generacije u BiH.

Studije ulaganja u djecu u FBiH, RS i BD zasnovane su na nizu analiza troškova i koristi, te troškova neaktivnosti usluga za djecu od 0 do 6 godina u svakom od tri sektora.

Nalazi su upečatljivi i jedinstveni u Bosni i Hercegovini, te predstavljaju vrlo uvjerljiv argument za ulaganje u socijalne usluge za djecu. Očekuje se da će projektovane socio-ekonomske koristi od povećanja intervencija u BiH daleko nadmašiti troškove u svim analiziranim administrativnim jedinicama, sektorima i scenarijima. S druge strane, neuspjeh ulaganja u decu je rizik koji podriva druge investicije: bez dobro obrazovane, zdrave i produktivne radne snage, ekonomski razvoj će biti usporen. U kontekstu hitnih demografskih izazova, poticaj BiH da poveća usluge za svoju djecu sada je važniji nego ikad.

BiH mora ubrzati razvoj u ovoj oblasti

Rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini Ingrid Macdonald je na današnjoj konferenciji za novinare podsjedila kako su globalna istraživanja pokazala da jedan dolar koji se uloži u obrazovanje znači povrat od 13 dolara za ekonomiju i razvoj društva.

“Ovo je prilika za BiH pošto su istraživanja pokazala da je krajnje vrijeme da se ulaže u ovu oblast s obzirom i na kandidatski status BiH u Europskoj uniji. Bosna i Hercegovina mora ubrzati razvoj u ovoj oblasti, a UN stoji na raspolaganju da u partnerstvu s nadležnim organima radi na ostvarivanju napretka”, poručila je Macdonald.

Šefica predstavništva UNICEF-a za BiH Rownak Khan kazala je kako ove studije izvodljivosti predstavljaju alat ili sredsvto koje će biti na raspolaganju partnerima u BiH da rade na jačanju obrazovanja u ranom razvoju djece.

“Ovo je samo početak naših napora a oni će biti korisni i svrsishodni samo ako se uključe svi akteri”, kazala je Khan, napominjući kako je ovo jedan dugoročni plan i radit ćemo sa svim akterima u BiH na njegovoj realizaciji.

Alberto Musatti, specijalista za socijalnu politiku Regionalnog ureda UNICEF-a za Europu i Centralnu aziju, naveo je kako se obično smatra da su investicije u infrastrukturu najefikasnije i najvažnije u kontekstu razvoja jedne države.

“Međutim, ova argumentacija dokazala je da je najviši povrat osiguravaju invesitcije u rani razvoj djeteta. Vrlo je važno da promijenimo narativ, s obzirom na to da su socijalna davanja i ulaganja u socijani razvoj dosad smatrana tekućim troškovima, međutim socijalna davanja imaju sasvim durgačiji kontekst, stoga je vrlo važno da se promijeni taj narativ”, rekao je Musatti, ističući da iako je riječ je o dugoročnim ulaganjima čije rezultate će biti moguće vidjeti kroz 10, 20 ili 50 godina, rezultati će svakako biti vidljivi i u kraćem periodu.

Prema podacima koje je podijelio UNICEF, u brojkama to izgleda ovako:

Predviđeno je da povećanje osnovnih zdravstvenih i nutricionističkih usluga spriječi dodatnih 10 smrtnih slučajeva djece svake godine u FBiH, 4 u RS i 6 u BD, dajući svakom djetetu (i njegovoj porodici) priliku da odraste i ostvari svoj puni potencijal.

Svaka KM uložena u rani rast i razvoj djece do 5 KM u FBiH, 4 KM u RS i 3 KM u BD društveno-ekonomske koristi u periodu od trideset godina. Troškovi nečinjenja mogli bi dostići do 280 miliona KM u FBiH, 103 miliona KM u RS-u i 3,9 miliona KM u BD.

Ulaganja u predškolski odgoj

Očekuje se da će poboljšanje pokrivenosti predškolskim obrazovanjem povećati broj godina školovanja djece i učešće žena na tržištu rada. U narednih trideset godina, monetizirane socio-ekonomske koristi od dodatnih godina školovanja mogle bi biti vrijedne do 20,9 milijardi KM u FBiH, 10,9 milijardi u RS i 722 miliona u BD. Procjenjuje se da će monetarni uticaj povećanog učešća žena na tržištu rada dostići 323 miliona KM u FBiH, 171 milion u RS i 11 miliona u BD.

Ulaganja u predškolski odgoj imaju snažan, pozitivan povrat: za svaku uloženu 1 KM, 6,9 KM bi se vratilo u FBiH, 6,7 KM u RS, a 5,9 KM u BD u narednih trideset godina.

S druge strane, neulaganje bi moglo koštati FBiH preko 18 milijardi KM, 9,4 milijarde KM u RS i 608 miliona KM u BD.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!