Prvi dan prvog toplotnog talasa ovog ljeta, nagovještava još jednu vruću sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske. Redovnu o – kriminalizaciji klevete. Nacrt zakona sada je postao prijedlog i dijelom je izmijenjen, uvreda neće biti kriminalizovana, ali za klevetu će se i dalje moći u zatvor.
Nenad Stevandić, predsjednik NSRS je kazao:
“Ja lično znam da je uvažena većina primjedbi o visini kazni i da su kazne sada u nivou da se može reći da nema kriminalizacije klevete.”
Ova rečenica može se smatrati i obmanom, s obzirom na to da kleveta, prema prijedlogu, ostaje krivično djelo. Ipak, do sjednice koja slijedi u utorak ostaje još malo vremena za korekciju zakona koji je izazvao pažnju i međunarodne javnosti. Politički, ljeto je već dovoljno vrelo, kako zbog namjere vlasti da kriminalizuje klevetu, tako i zbog izbacivanja OHR-a iz Službenog glasnika i suspenzije Ustavnog suda u Republici Srpskoj. Objava u tih zakona u Službenom glasniku razlog su za rad Tužilaštva nedjeljom koje je formiralo tim, koji čini se, ne plaši vlast u Banjaluci.
“Narodni poslanici za ono što rade u Narodnoj skupštini, za glasanje, predlaganje, nije moguće da budu krivično gonjeni, tako da ne očekujem nikakve kazne”, kazao je Stevandić.
Za sada konkretnih poteza “druge strane” ni nema. Nebojša Vukanović i ne očekuje da ih bude pa sve opisuje uz jednu riječ.
“Lakrdija”.
I to je tako, uvjeren je, i zbog personalnih rješenja.
“Vi imate nevjerovatnu činjenicu da se na čelu Tužilaštva Bosne i Hercegovine nalazi gospodin Kajganić koji ne znam da li je neku čistačicu negdje ako je potrošila 3kg detardženta možda nju procesuira da previše troši detardženta. Koga su oni procesuirali?”, kazao je Vukanović.
Ovaj put, razlika je u tome što je Christian Schmidt, uz ukidanje procedure za donošenje spornih zakona kriminalizovao i nepoštovanje odluka visokog predstavnika i to uz kaznu zatvora do pet godina.
Usvajanje spornih zakona u Narodne skupštine Republike Srpske, potom oštre reakcije pa opštre reakcije na te oštre reakcije, radni vikend u Službenom glasniku, ekspresna objava ukaza o proglašenju spornih zakona. Stupanje na snagu jednog od njih i onda muk. Nikakvih reakcija niti vladajućih u Banjaluci niti predstavnika međunarodne zajednice.
Pojedini poznavaoci prilika kažu, međunarodna zajednica ovih dana tihuje i zbog pijeteta prema žrtvama u Srebrenici. Čak i iz Potočara, američki ambasador poručuje kako je usvajanje zakona kojim se praktično suspenduje dio Ustava, za Vašington primjer udara na Dejton i ustavno-pravni poredak zemlje.
“SAD su vrlo jasne, branićemo Bosnu i Hercegovinu, njen teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter i odgovoriti na takve aktivnosti”, kazao je Michael Murphy, ambasador SAD u BiH.
Kakav će odgovor biti za sada se samo spekuliše, kao i o tome da li će odgovora uopšte biti. Posebno nakon poruke specijalnog izaslanika SAD-a za Zapadni Balkan, Gabriela Escobara koji najavljuje oštru reakciju, ali u slučaju pokretanja referenduma o statusu Republike Srpske. Takvu poruku američkog diplomate Tanja Topić komentariše oštro.
“Iz prostog razloga što mislim da je ona loša poruka i za sve ljude koji se zalažu za pravnu državu unutar Bosne i Hercegovine koji se zalažu za izgradnju institucija oslobođenih političkog uticaja a ne svaki put traženja izlazne strategije kroz pravljenje jedne vrste političkog dila sa tim političarima koji istu političku agendu sprovode u kontinuitetu decenijama”, kazala je Topić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare