Na mezarju u Potočarima danas je organizovana dženaza i ukop za 19 žrtava genocida u Srebrenici. Najmlađa žrtva koja je pronaći vječni smiraj, 26 godina nakon genocida, je 16-godišnji Azmir Osmanović. Danas je ukopan i Fikret Kiverić koji je bio samo godinu dana stariji kada je svirepo ubijen. Najstarija žrtva je Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine. Tok komemoraciju i ukopa pročitajte u nastavku.
14:05 – Porodice su se posljednji put oprostile i pomolile za svoje najmilije. Preživjele žrtve ukopale su svojim rukama najmilije, nakon 26 godina. Iako osjećaju neizrecivu bol, kažu da osjećaju i dio olakšanja jer konačno znaju gdje se njihove najmiliji nalaze.
13:55 – Tabuti su preneseni do mezarja i u toku je ukop žrtava genocida koje će nakon 26 godina pronaći vječni smiraj.
13:50 – Reis ul-ulema Husein ef. Kavazović kazao je kako “svaka posjeta našim šehidima treba biit naš zavjet da ćemo ostati okrenuti dobru i miru među ljudima”.
Kavazović: Evropa i danas šuti i okreće glavu na negiranje genocida u BiH
13:30 – U toku je klanjanje dženaze za žrtve genocida koje će danas biti ukopane. dženazu predvodi reis ul-ulema Husein ef. Kavazović. Dženazi je prisustvovao i Vedad Ibišević. Više informacija potražite ovdje.
13:22 – Srebrenički inferno izazvao je snažne emocije kod prisutnih. Pogledajte video.
Potresni zvuci srebreničkog inferna i ove godine izazvali snažne emocije
13:20 – Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, obratio se na komemoraciji u Potočarima gdje je poručio da je došlo vrijeme da se zabrani negiranje genocida. Poslao je poruku Valentinu Inzku.
Džaferović Inzku: Spriječite negiranje genocida i da zločinci budu heroji
13:04 – Dritan Abazović kazao je kako je tužno što su međuanrodan zajednica i političke elite dozvolile da se ovako nešto desi u 20. vijeku. “Moja poruka je da se na simbolična način sa spuštanjem tabuta sahrani mržnja, nepravda, razdor i podjele među ljudima, a da na zemlji Bosne nikne ljubav”, kazao je za N1.
13:00 – Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović poručio je u videoporuci kako genocid u Srebrenici predstavlja trajnu odgovornost svih država i cijele međunarodne zajednice da čuvaju sjećanja na nevine žrtve tog brutalnog nepojmljivog masakra i sumraka civilizacije.
12:54 – Muhamed Avdić, samo je jedan od onih brojnih koji još tragaju za posmrtnim ostacima svojih najbližih. U emotivnom govoru na komemoraciji u Potočarima prisjetio se posljednjeg trenutka u kojem je zapamtio svog oca, ali i teških dana koje je proživio.
Muhamed Avdić: Nismo se oprostili, ne sjećam se očevog posljednjeg zagrljaja
12:50 – U toku je izvođenje Srebreničkog inferna dok delegacije i dalje polažu cvijeće i odaju počast žrtvama.
12:48 – U toku je polaganje cvijeća i odavanje počasti žrtvama genocida u Srebrenici koje vrše delegacije.
12:43 – Građani Zenici odali su počast žrtvama genocida u Srebrenici organizujući mirnu šetnju glavnim ulicama i držeći transparent.
Zeničani mirnom šetnjom gradskim ulicama odali počast žrtvama Srebrenice
12:30 – Aleksa Bečić, predsjednik Skupštine Crne Gore, kazao je kako uspomena na braću, očeve i sinove Srebrenice obavezuje da više nikada ne preispitujemo mir. Istakao je kako zločinci nemaju nacionalnost ni vjeru te da ni “Bog ni Allah” nisu uz njih.
“Zločinci nemaju nacionalnost ni vjeru. Ni Bog ni Allah nije s njima”
12:05 – Građani Mostara odali su danas počast žrtvama genocida u Srebrenici. Ovog 11. jula Cvijet Srebrenice pluta rijekom Neretvom, a dolinom odzvanja “Srebrenički inferno”.
Mostarci odaju počast žrtvama genocida u Srebrenici. Cvijet Srebrenice pluta Neretvom. Upriličen i skok bez aplauza. pic.twitter.com/LlKqoWFOqr
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) July 11, 2021
11:48 – Počast žrtvama genocida odali su brojni bosanskohercegovački sportisti, među kojima Edin Džeko, Mirza Teletović, Damir Džumhur, Jusuf Nurkić…
Brojni bh. sportisti odali počast žrtvama genocida u Srebrenici
11:38 – Charles Michel, predsjedavajući Europskog vijeća, odao je u današnjoj poruci počast žrtvama srebreničkog genocida, ističući kako Europska unija dijeli tugu, ali i nadu da se takvo nešto nikad neće ponoviti u Europi.
Michel: Dijelimo tugu i nadu da se ovo zvjerstvo nikad ne ponovi
11:35 – Eric Nelson, ambasador SAD-s u BiH, kazao je kako se ono što se dogodilo u Srebrenici prije 26 godina ne smije zaboraviti.
“Oni koji su počinili te zločine, nose individualnu odgovornost. Zločini koje su oni počinili ne donose kolektivnu odgovornost. SAD ostaju nepokolebljive u svojoj podršci svima u BiH koji su voljni da rade u duhu pomirenja. Fokusirani smo na stvaranje prilika za prosperitet za sve građane. Žrtve genocida u Srebrenici, porodice i njihova djeca zaslužuju mirnu i prosperitetnu budućnost gdje će svi imati priliku za uspjeh. Fokusiranjem na pomirenje i prosperitetnu budućnost možemo osigurati da se tragični događaji iz prošlosti ne ponove”, rekao je Nelson u videoporuci.
11:28 – Čedomir Jovanović, političar iz Srbije i danas je kao godinama unazad stigao u Potočare kako bi prisustvovao komemoraciji žrtvama genocida. Govorio je o ulozi Srbije i njenoj nemoćnosti da prizna zla koja je počinila na ovom području. Naglasio je da se na primjeru Srebrenice pokazuje razlika između života i politike.
Jovanović: Srbija nema snage iskoračiti iz živog blata koje je sama zamijesila
11:26 – Hamdija Fejzić, zamjenik načelnika opštine Srebrenica, kazao je kako je bol za voljenima ista svakog dana već 26 godina. Upozorio je da su Srebreničani i dalje, nakon svakog 11. jula, sami i bore se s brojnim izazovima. Među njima je i negiranje genocida.
“Nakon 11. jula pomislili smo da nas svijet gleda, opet je bila godina tišine”
11:08 – U ovim trenucima počela je komemoracija za 19 ubijenih Srebreničana koja se održava u Fabrici akumulatora. Trenutno se iščitavaju imena ubijenih koji će danas biti ukopani. “Ova hala bila je sabirni centar i logor za Bošnjake. Veliki broj njih ubijen je baš bna ovom mjestu”, rekao je voditelj komemoracije.
Komemoracija u Fabrici akumulatora u Potočarima počela je intoniranjem himne Bosne i Hercegovine. Više informacija na ovom linku – https://t.co/M9EIukjsGK pic.twitter.com/Do14EJE5Uh
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) July 11, 2021
11:05 – Johann Sattler, šef Delegacije EU u BiH, kazao je kako je danas došao da oda počast žrtvama genocida i njihovim porodicama. Istakao je kako je Odluka Vijeća ministara da 11. juli ne bude Dan žalosti u cijeloj BiH “šamar porodicama koje danas ukopvaju svoje voljene”.
Sattler: Odluka Vijeća ministara BiH je šamar onima koji sahranuju svoje voljene
10:52 – Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović stigao je Potočare. Majke Srebrenice suga dočekale i okačile su mu Cvijet Srebrenice.
10:50 – Amor Mašović, direktor Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine, kazao je kako su posmrtni ostaci 19 identifikovanih žrtava koje će danas biti ukopane u Potočarima, pronađeni na različtim lokacijama.
Mašović: Nažalost ne možemo tvrditi da će sve žrtve biti pronađene
10:40 – Majka Refija Hadžibunić od jutros čisti nišane gdje su ukopana njena dvojica sinova – Dževad i Senad. U Potočarima su joj ukopana i trojica djeverića. “Da im Allah da svjetlost i nas sačekaju na onom svijetu da im dođemo”, kazala je kroz suze.
10: 35 – U Potočare je stigao i Čedomir Jovanović iz Srbije. Jovanović je svake godine odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici i jedan je od rijetkih političara iz Srbije koji je otvoreno govorio o zločinima na ovom području.
10:31 – Potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović stigao je u Potočare. Podsjetimo, jučer je na konferenciji za novinare rekao kako “nema potrebe da se obrati u Potočarima jer samo želi da se pojavi i oda počast”. Dočekao ga je i predsjednik Skupštine Srebrenica Ćamil Duraković.
10:15 – Zastupnici u Skupštini Crne Gore i predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović predali su primjerak Rezolucije o genocidu u Srebrenici koju je nedavno usvojila Skupština ove države.
Delegacija Crne Gore predala primjerak usvojene Rezolucije o Srebrenici
10:10 – Visoke delegacije, predstavnici država regije i svijeta, počeli su pristizati u Fabriku akumulatora gdje će biti održana komemoracija žrtvama genocida u Srebrenici.
10:08 – Fadila Efendić, predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice”, kazala je kako nije lako boriti se i 26 godina dokazivati istinu, ali da neće odustati. Njen sin Fejzo imao je 20 godina kada su ga ubili. “Svaki put kada jedem pomislim na njega, da je tu, da jedemo zajedno. Ja jedem sama, živim sama”.
Fadila Efendić: Moj Fejzo je imao nepunih 20 godina, bio je učenik generacije
09:56 – Britnaski ministar Dominic Raab odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici. Poručio je kako Ujedinjeno Kraljevstvo nastavlja sa svojom ključnom ulogom u borbi protiv nekažnjavanja ovih strašnih zločina.
Britanski ministar Raab: Zastanimo i prisjetimo se žrtava srebreničkog genocida
09:51 – Azir Osmanović, kustos Memorijalnog centra Srebrenica, preživio je genocid u Srebrenici. Danas ukopava svog brata Azmira koji je u trenutku likvidacije imao 16 godina. Pronašao je samo lobanju. Njegov otac nije dočekao da ga ukopa.
Azir Osmanović: Ukopavam samo lobanju svog brata, imao je 16 godina
09:37 – Vladika Boris Bojović kazao je kako je jako teško prihvatiti da se ovakav zločin desio blizu svih, a da je neko to dozvolio.
Vladika Boris Bojović: Veći je zločin negirati genocid nego ga izvršiti
09:25 – Šuhra Sinanović izgubila 23 člana uže porodice u genocidu u Srebrenici. Traga za još troje. Upozorila je da majke i supruge umiru, a da ne dočekaju da ukopaju svoje najmilije.
Šuhra Sinanović izgubila je 23 člana uže porodice: Bol je i danas ista
09:15 – Delegacije iz Crne Gore stigla je u Potočare. Među prisutinima je i vladika Boris Bojović. Članovi delegacije nose majice s natpisom: “Crna Gora je u Srebrenicu”.
09:10 – Zilha Delić jedina je žena koja će ove godine biti ukopana, imala je 24 godine. Jedno pored drugog će biti ukopani i otac i sin Hajro i Jusuf Aljić. U mezarju Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica ove godine bit će ukopani i: Vejsil (Abdulah) Hamzabegović rođen 1939. godine, Muhidin (Mujo) Mehmedović rođen 1977, (Rizvo) Selimović rođen 1951, Esnaf (Zurijet) Halilović rođen 1976, Muamer (Osman) Mujić rođen 1976, Mehmed (Mustafa) Beganović rođen 1947, Hajrp (Ramo) Aljić rođen 1944, Jusuf (Hajro) Aljić rođen 1967, Zajim (Mujo) Hasanović rođen 1968, Asim (Husejin) Nukić rođen 1971, Nezir (Rešid) Dautović rođen 1969, Ibrahim (Suljo) Avdagić rođen 1950, Jusuf (Adem) Halilović rođen 1948, Salih (Džanan) Džananović rođen 1955 i Meho (Salih) Karahodžić rođen 1939. godine.
09:00 – Porodice žrtava genocida u Srebrenici počele su se okupljati u kompleksu Potočari gdje će danas ukopati svoje najmilije. Mezarjem odjekuju molitve i jecaji. Iako je prošlo 26 godina, ističu da je bol ista ko i julu 1995. godine kada su zločinci zauvijek odveli njihove najmilije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!