Generalni sekretar NATO, Jens Stoltenberg govorio je o situaciji na Kosovu, ali i u Bosni i Hercegovini.
“Koja je onda poruka NATO-a o miru i stabilnosti nakon incidenta u Banjskoj, Zvečanu u kojem je ubijen kosovski policajac? I da li vidite zajednicu opština sa srpskom većinom kao pravi korak da se Kosovo osjeća bezbjedno od budućih mogućih napada, kao što je bio onaj u septembru, ali i stabilnost i bezbjednost na cijelom zapadnom Balkanu?”, naveo je.
Potom je dodao:
“Tokom posljednjih nekoliko mjeseci, tokom prošle godine, vidjeli smo nekoliko ozbiljnih slučajeva nasilja na Kosovu. Upravo sam posjetio Kosovo i ono što smo vidjeli ovog proljeća je napad na mirovne snage NATO-a. Ranjena su 93 vojnika NATO-a, nekima su rane promijenile život. A to je potpuno neprihvatljivo. A onda smo vidjeli i incident u Banjskoj gdje su zapravo ljudi ubijeni. Naravno da je ovo ozbiljno. Ovo naglašava izazove sa kojima se suočavamo na Kosovu i važnost svih strana da deeskaliraju, da se uzdrže od akcija koje mogu dodatno povećati tenzije i da se uzdrže od bilo kakve zapaljive retorike koja može povećati tenzije. Ovo je moja poruka. To je bila moja poruka i bila je na mojim sastancima u Prištini i u Beogradu. Poruka je da se Priština i Beograd moraju uključiti u dobroj vjeri u dijalogu koji vodi EU”.
Između ostalog, naveo je kako je EU zadužena za diplomatske napore.
“Kosovo je primjer kako NATO i Evropska unija veoma blisko sarađuju. EU je zadužena za diplomatske napore. Prisutni smo sa hiljadama vojnika na terenu. Zapravo kao rezultat ovoga, mi smo našem prisustvu na Kosovu dodali još hiljadu vojnika NATO-a na otprilike 5000. Vjerujem da bi prijedlog zajednice opština sa srpskom većinom mogao biti put naprijed da pokušamo pronaći rješenje i napraviti napredak u okviru dijaloga koji je omogućila EU. Dakle, da, to je apsolutno nešto što bi trebalo razmotriti”, kazao je.
Hoće li NATO poslati još vojnika u Bosnu? Ako da, kada?
“NATO ima prisustvo od 5000 vojnika na Kosovu. Imamo vojni štab u BiH, obišao sam taj štab. Tamo radimo i podržavamo EUFOR, snage EU. I opet, primjer je to kako NATO i EU veoma blisko sarađuju. I naravno, u velikoj mjeri govorimo i o istim nacijama, EU i NATO saveznicima. Pozdravljam činjenicu da je UN obnovio mandat snaga EUFORA. Da se to nije desilo, naravno, onda bismo morali razmisliti šta bi NATO trebalo da uradi. Ali drago mi je da je mandat ovim snagama EU obnovljen. Jasno smo stavili do znanja da ne možemo dozvoliti sigurnosni vakuum u BiH. I to je ujedno i razlog zašto smo tako snažno podržali obnovu mandata UN za snage EUFOR Althea. I uz ovu podršku NATO-a, imamo nešto što se zove Berlin plus aranžmani, koji omogućavaju NATO-u da pomaže i podržava komandu i kontrolu za ove snage”, kazao je Stoltenberg.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare