Nastavlja se druga etapa ovogodišnjeg Marša mira. Više od tri hiljade učesnika ove godine iz Liplja će nastaviti put prema Potočarima, gdje će 11. jula prisustvovati kolektivnoj dženazi za žrtve genocida u Srebrenici. Danas učesnike očekuje Udič, najteži dio trase.
Marš mira, koji se organizira od 2004. godine, u okviru obilježavanja godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici, održava se kako bi se sačuvalo sjećanje i odala počast svima onima koji nisu preživjeli put smrti u julu 1995. godine te iskazalo poštovanje preživjelima.
“Sve smo jači i jači. Što više ‘prži’ mi smo jači“, rekao je jedan od učesnika.
Dio učesnika Marsa mira ispred Jošaničke džamije. Očekuju da im se pridruži ostatak kolone koja kreće iz kampa Liplje u 7:30. Iz Crvenog kriza TK-a ističu da su njihove ekipe tokom noći imale 120 intervencija. @N1infoSA pic.twitter.com/uDlYc7NMT3
— Rasim Pavica (@RPavica) July 9, 2021
Jučer je bio najtopliji dan zbog čega je bio veliki broj intervencija hitne pomoći. Tri osobe prevezene su u Dom zdravlja Kalesija. Jedna državljanka Turske nije mogla nastaviti Marš mira, ona je hospitalizirana. Tokom dana imali su 450 intervencija, a tokom noći preko stotinu, javlja reporter N1 Rasim Pavica koji prati Marš mira.
Drugi dan Marša mira učesnici prelaze jednu od najtežih dionica. Uprkos tome što je jučer bio najtopliji dan i stotine njih zatražilo medicinsku pomoć, ne odustaju od namjere da dođu do Potočara i odaju počast žrtvama genocida u Srebrenici. https://t.co/5XDv9YLVpa pic.twitter.com/l8Z50Nirxc
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) July 9, 2021
Za vjernike islamske vjeroispovijesti biti održan i džuma-namaz.
Mahir Martinović ima 11 godina. Na Maršu mira je s ocem. Kaže da je ponosan što se kreće rutom kojom su se nekada kretali oni koji su pronašli spas.
“Lijepo je vidjeti kako se preživjeli raduju jer su tu s nama”, kazao je Mahir.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!