“Višković tvrdi da je RS izmirila sve obaveze, a gdje je dug od 70-ak miliona KM poljoprivrednicima, 500 miliona KM dobavljačima…”

Vijesti 24. maj 202418:05 0 komentara

Nakon dva dana zasjedanja, juče je prekinuta 9. redovna sjednica NSRS i biće nastavljena naredni utorak. U dosadašnjem dijelu sjednice usvojeno je niz zakona, ali ne i Deklaracija o protivljenju otvaranju rudnika litijuma na teritoriji opštine Lopare. O ovim temama razgovarali smo sa poslanicom PDP-a u NSRS Tanjom Vukomanović, ali i o tome u koliko finansijskoj duobiozi je Republika Srpska.

Zbog čega nije bilo zasjedanja danas, nego će sjednica biti nastavljena tek u utorak?

Na početku ovog mandata bila je praksa da četvrtak bude dan za glasanje. Prekidanje sjednice u četvrtak je bilo dogovoreno na Kolegiju prije 10-ak dana. Nije bilo iznenađenje.

Tokom sjednice imali ste raspravu sa premijerom Radovanom Viškovićem. Je li ponudio odgovore na vaša pitanja o dugovanju prema poljoprivrednicima, ali i o zaustavljanju niza značajnih projekata?

On je ponudio odgovore, ali ja do danas nisam dobila potvrdu da je tako. Ministar poljoprivrede je prije nekoliko dana sam rekao da Vlada duguje 70-ak miliona poljoprivrednicima, rekao je to kao da se radi o 70 KM. Imamo informaciju da je Vlada dužna dobavljačima 500 miliona i izvođačima radova nekoliko stotina miliona zbog čega su mnogi radovi prekinut. Pitala sam premijera kada planira Vlada da izmiri te dugove, on je rekao da Republika Srpska ne duguje nikome i da su dugovanja izmirena te da, ako ima nekog duga, da su to fakture koje su stigle prije nekoliko dana. Tražila sam odgovor da li je to tako. Mislim da to nažalost nije istina.

Višković stabilnost sistema dokazuje time kako su u aprilu penzionerima isplaćene dvije penzije, izbjegavajući da kaže kako je jedna od njih majska i da je samo isplaćena nekoliko dana prije roka, zbog praznika. Jesu li to stvari kojima se treba hvaliti?

Ako smo došli do toga da se hvalimo nečim što treba da se podrazumijeva da se isplaćuje redovno i da se penzioneri ne pitaju da li će dobiti penziju, to je posao Vlade koji se podrazumijeva, ne da se hvali. To bilo kao da se trgovac ili neki drugi radnik saki dan hvali da je došao na vrijeme na posao. To se podrazumijeva, niko ih ne pita. Ali ako smo došli do toga da se mora naglašavati da su osnovne stvari izmirene, onda znači da smo itekako u teškoj situaciji i da je RS duboko zaglibila u finansijske probleme.

Danas isplata aprilskih penzija u RS: Dodik najavio uplatu ranije zbog praznika

Očigledno vladajući ne odustaju od iskopavanja litijuma na Majevici. Juče odbačena Deklaracija ih neće zaustaviti u tome. Mogu li ih zaustaviti građani?

Jučer je u NSRS odbačena narodna incijativa, odnosno deklaracija građana, očigledno su većina njih zastapali interese tih investitora. Porazno mi je da su u raspravi o iskopavanju litijuma učestvovali samo opozicioni poslanici. O problemiam grđana, stanovnika Lopara poslanici iz vladajućih stranaka nisu imali potrebu da diskutuju niti da iskažu stav. To nam govori da je ovaj posao unaprijed dogovoren i da se s razlogom ćutali.

Kako se dogodilo da se na Majevici duže od 20 godina obaljaju geološka istraživanja, a da to građani i lokalna vlast ne znaju?

Ili su to radili mimo propisa i zakona ili tako da niko od građana ne zna. Ima i do toga što mještani Lopara nisu znali šta je litijum i da su shvatili kada je krenula frka i istraživanje u Srbiji. To otvara sumnju da se radi o nečemu nelegalnom. Kada se isplati penzija oni se hvale na sva zvona, a kamoli kada se radi o tako velikoj investiciji. Nemamo dokaze da će to biti dobra investicija, argumetni govore da će iskopavanje litija ostaviti velike posljedice po stanovništvo Semberije, a s obzirom na to da se podzemne vode ulijevaju u Savu i Drinu, to znači da posljedice mogu doći kroz cijelu RS. Otvara sumnju i da su same koncesije i dozvole davane pod velom tajne, a stanovništvo dovedeno pred svršen čin.

Zatražili ste odgovor zašto je Ministarstvo prodice omladine i sporta RS bez obrazloženja odustalo od Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama u kome se prvi put spominje i termin femicid. Šta kažu iz ministarstva?

Iz ministarstva ne kažu ništa. Niko nije odgovorio. Inicijativa se pojavila prošle godine kada smo imali niz ubistava i femicida, čim se u javnosti smirila priča povukli su se. Pojedinci su bili glasni govoreći kako im smeta riječ femicid jer je strana, da će to da ugrozi srpski jezik i tradicionalne porodične vrijednosti. To je tužno i porazno.

Zato je tu Zakon o kriminalizaciji klevete, ali i onaj o agentima stranog uticaja, koji je pomjeren za kraj aktuelne sjednice NSRS. Hoće li vladajući ipak odustati od ovog zakona?

Njima je bilo važnije da zaštite sebe od novianra nego što štite žene od nasilja u porodici. Ne znam hoće li odustati, ali nadam se da tamo sjedi neko pametan ko će ih uputiti kakve sve posljedice donosi.

Kako vlast objašnjava da ona, kada prima donacije iz drugih država, nije agent stranog uticaja?

Imamo doancije od strane raznih organizacija širom svijeta koje su donirale Banjaluci i RS, mnogi vrtići su izgrađeni upravo donacijama stranih ambasada, škole, lijekove su nam kupovali u koroni, utiču na opšte bolje u ovoj zemlji… Izgleda da se ovdje ne gleda racionalno već je cilj da se ušutkaju pojedini ljudi da se njima ne suprotstavljaju. Vidimo da su spremni da žrtvuju sve drugo zarad ličnog cilja i vlastite sigurnosti.

Ovih dana u fokusu javnosti su i lokalni oktobarski izbori. Vladajući u RS ponovo krive opoziciju što će na izbore po Šmitovom zakonu?

Vladajuća koalicija na čelu s Dodikom je, sigurna sam, znala još prošle godine da će izaći po Izbornom zakonu BiH, odnosno Šmitovom. Trebao im je izgovor. Jedini krivac zašto izlazimo po zakonu koji su nametnula osoba koja nije priznata u RS je vladajuća koalicija. Smiješno je svima. Dodiku, odnosno vladajućoj koaliciji, pred svake izbore treba neka tema kojom će se baviti jer su svjesni da građanima ne mogu ponuditi bolje plate, penzije i standard. Njima treba tema da kažu da oni nas štite, uglavnom od opozicionih političara koji tobože ruše Republiku Srpsku i koja ne bi postojala bez vladajućih.

Kada je riječ o lokalnim izborima, u RS će očito najveća borba biti u Banjaluci. Povećava se broj kandidata. Trenutno ih je četiri. Hoće li opozicija, podijeljena u nekoliko kolona, prepustiti pobjedu SNSD-u?

Uvijek je opasnost kada je u pitanju nesloga opozicije. U Banjaluci uopšte više nije upitno ko će biti prvo mjesto jer aktuelni gradonačelnik po istraživanjima nema konkurenciju. Opozicija će zadržati Banjaluku, Draško Stanivuković će zadržati mandat bez obzira na broj kandidata.

Je li vam neobično to što je dr Vlado Đajić koji je dugo tražio opoziv Stanivukovića, potpisivao peticije, sebe unaprijed proglašavao najboljim kandidatom za gradonačelnika – naprasno odustao od kandidature?

Sama djela dr Đajića govore zašto nije kandidat. Sam je svjestan da ne može biti kandidat. Niko takvog čovjeka ne želi da vidi na tako odgovornom mjestu. S druge strane, imamo katastrofalne rezultate UKC RS. Vjerujem da mu niko ne bio ponudio tu funkciju, čak i njegova stranke iz koje sam čula da nije bio ni opcija.

Nakon oktobarskih lokalnih, slijede i unutarstranački izbori u PDP-u. Koga vidite kao budućeg lidera stranke čiji ste član?

Mislim da je malo preuranjeno. Ono što znam da je PDP rasadnik mladih lica i nove politike. Jednog dana na čelu PDP-a vidim Draška Stanivukovića, ali je preuranjeno da sada kažem šta će biti nakon ovih lokalnih izbora.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

BONUS VIDEO

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!