Plata nema, onakvih kakvim se neki nadaju. Uredba Vlade Federacije BiH kojom bi se povećala primanja radnicima i dalje je tajna. Zašto se ovaj dokument skriva od javnosti, znači li to da nema ništa od seta fiskalnih zakona jer je i Zakon o porezu na dohodak povučen sa jedne od prethodnih sjednica Parlamenta - pitali smo Salku Zildžića, zastupnika SDA u Parlamentu FBiH.
Jeste li možda dobili više informacija o ovoj Uredbi Vlade FBiH tokom jučerašnjeg dana kada su u pitanju povećanja primanja radnicima. Zapravo ni predstavnici valsti ni opozicije u Predstavničkom domu ne znaju mnogo osim onih špekulacija od ranije da će ta povećanja variraju od 200 do 400 km?
Čini mi se da ne znaju čak ni članovi Vlade. Koliko imam informacije, Uredba nije donesena na Vladi nego je najavljeno donošenje na osnovu naajve je povučen zakon iz parlamentarne procedure, koji nije davao adekvatno rješenje na najavu povećanja minimalne plate, smanjenja poreza, tj. mogućnosti da se povećaju plate i smanje porezi. Oni sad tu najavu prije nego što će poslati vlastima na nivou Federacije, imajući u vidu da je u prethodnoj Vladi nekoliko puta se pokušalo doći do seta zakona koji ce smanjiti porezni peak, što bi omogućilo poslodavcima da isplaćuju veće plate, ali svaki put je bio problem na nivou koalicije i opozicije – ukoliko krenemo sa zakonom oni su potezali minimalnu platu i dolazili smo u problem. Prije dolaska na vlast najavljivali su fiskalni set zakona do kraja godine, i minimalnu platu od 1000 KM, niti imamo set fiskalnih zakona niti plate.
Iz Udruženja poslodavaca kažu da s njima također nije ništa iskomunicirano te da je bolje da uredba ostane neobjavljena jer kažu njena objava će rezultirati otkazima, ali i gašenjem preduzeća. Njihovo rješenje je, kažu, između ostalog, izmjena Zakona o porezu na dohodak, koja bi omogućila isplatu neoporezivih naknada za ostvarene rezultate rada u iznosu do 450 KM. Da li vi ovo podržavate?
Mi smo u prošlom mandatu, kada je u pitanju taj prijedlog, imali stav Porezne uprave da je teško provodiv bez izmjene zakona. Slično je uradila Vlada ovom uredbom i bile su mnogo veće cifre da se mogu isplaćivati neoporezivo, ali nema efekta od toga. Mi dok ne dođemo do toga da smanjimo porezni peak, da opterećenje plate ne bude 71 posto u brutu, mi nećemo imati situaciju da u ovakvom ekonomskom stanju poslodavci mogu povećavati plate. Država mora naći način da smanji troškove, porezne peakove, a da taj višak ostane poslodavcima kako bi mogli povećati konkurentnost i plate zaposlenima, Bio je takav prijedlog u parlamentarnoj proceduri opozicija tadašnja ga nije podrzala.
Zasto uredba, a ne zakon?
Jer nema konsenzusa među koalicijskim partnerima.
Na jednoj od prethodnih sjednica, povučen je Zakon o porezu na dohodak koji bi garantovao minimalnu platu od 1.210 KM radnicima u ovom entitetu. Znači li sve ovo da zapravo i nema ništa od seta fiskalnih zakona?
Ovaj zakon koji su dali u parlamentarnu proceduru ne možemo ga nazvati tim setom fiskalnih zakona. Taj bi zakon samo omogućio nekim od poslodavaca da nekim od radnika daju više novca neoporezivog po učinku. A onda su rekli da bi poslodavci to morali dati svim radnicima, to u kontekstu zakona ne može biti tako. Šta s radnicima koji su na bolovanju, nemaju isti ucinak kao i drugi radnici itd. Bave se ad hoc rješenjima kada je u pitanju fiskalna reforma, PR-om da nešto rade, a ne rade ništa. Kada su u pitanju prijedlozi zakona o dohotku, o porezima, toga nema ni u najavi i priča se nacrtu zakona o fiskalizaciji, pokušavaju staviti to u kontekst, ali zadnji put smo rekli da ne možemo naći direktnu vezu sa zakonima koji su stvar matematika. I ono što je bitno, pokušaj vlade da pravi uštede, ova vlada ne pravi uštede, štaviše zadužuje se, rastrošno se ponaša i ne planira da se odrekne dijela prihoda, koji bi trebali ići radnicima.
Sa dnevnog reda je povučen Prijedlog zakona o građevinskom zemljištu FBiH, što je zatražila Federalna vlada. Zbog čega, koje je obrazloženje?
Zato što je nekoliko nas već u janvsot izišlo s negodovanjem što je zakon iz 2021. vraćen iz parlamentarne procedure zbog Člana 4 i neustavne uredbe, i nalazi se opet u proceduri, a ta odredba nije promijenjena. Ne možemo glasati za odredbe koje je Ustavni sud već 3-4 puta stavio van snage, moramo naći prelazno rješenje ili čekati da sazriju odnosi u kontekstu RS-a, ako bi bile slične odredbe da se ne zlooupotrijebi prisvajanje državnog zemljišta.
Na prijedlog zastupničkog kluba Stranke demokratske akcije (SDA), u dnevni red jučerašnje sjednice Predstavničkog doma Federalnog parlamenta je naknadno uvrštena informacija o poduzetim i planiranim mjerama i aktivnostima na sanaciji posljedica i obnovi u područjima pogođenim katafstrofalnim poplavama i klizištima početkom oktobra ove godine. Zašto vlast izbjegava ovu temu? Dva i po mjeseca su prošla od poplava, malo toga urađeno u međuvremenu.
Nakon poplava je održana sjednica, imali smo situaciju da su predstavnici vlasti govorili “eto nismo smjeli, neko će završiti u zavtoru”. Rekao sam u Parlamentu da ne bi trebali slušati takve izlike. Neko ko je preuzeo obaveze ne smije stavljati u kontekst možda neki potpis ili nešto što bi trebao uraditi da spasi živote s tim što će se bojati zavtora, tim više što su to ti koji su svojim PR-om proizveli to da su neki ljudi završili u zatvoru, a sad vidimo da će se neke od tih sudskih odluka morati revidirati, ali vidimo da je bilo mnogo što nije bilo po pravdi i zakonu nego pod pritiskom javnosti i opozicije.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!