Ministar zdravstva KS Haris Vranić, odgovarajući na pitanja zastupnika Skupštine KS, kazao je kako je liječenje Covid pacijenata skupo, te da na intenzivnoj njezi KCUS-a dan košta nekoliko hiljada KM. Govoreći o vakcinama, kazao je da su nemoćni jer svi proizvođači vakcina žele razgovarati samo s državom.
“Nije više do nas mi ne možemo utjecati. Ako bude sreće uspjet ćemo. Nikakvi nakupci, veledrogerije, ne mogu. To pitanje treba uputiti Vijeću ministara i Vladi FBiH”, kazao je ministar dodavši kako ne postoji mogućnost da apoteke same nabave vakcine i prodaju.
Na pitanje zastupnika Zvonka Marića zbog čega se ne vrši retestiranje, kazao je kako je prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije pacijent nakon osam dana, nakon pozitivnog testa, više nije zarazan. Pojasnio je kako izolacija kod pacijenata bez simptoma traje 7 dana, kod onih sa srednje teškom slikom 10 dana, oni s teškom 14 ili duže, ali Krizni štab KS usvojio naredbu da se izolacija produžava na 14 dana zbog novog soja.
Kazao je kako nema podatke koliko košta liječenje Covid pacijenata, ali da misli da je jako skupo.
“Samo jedan dan intenzivne njege u KCUS-u je 281 KM, što je više nego smiješna cifra. Kada saberete sve, od laboratorijskih nalaza, lijekova, ljekara, dan liječenja sigurno premašuje nekoliko hiljada KM”, rekao je Vranić.
Naveo je i to kako su privatne zdravstvene ustanove uključene u liječenje Covid pacijenata te da njihovi nalazi moraju biti prihvaćeni jednako kao i nalazi javnozdravstvenih ustanova. Također, rekao je da je danas potpisan ugovor o otvaranju Covdid ambulante u Starom Gradu.
Kada je u pitanju kolektivni ugovor sa zdravstvenim radnicima, rekao je kako je razgovarao s predstavnikom Edom Selimićem te da je za utorak ujutro dogovoren sastanak na kojem će pregovarati.
Odgovarajući na pitanje zastupnice Bilsene Šahman, kazao je kako je dobio istu informacije da se pacijenti s KCUS-a vraćaju i vozaju, a prema navodima Hitne pomoći da su imali probleme, kazao je da je kontaktirao direktoricu koja je istakla da to nije istina. Naveo je da je dobio veliki broj pritužbi.
“Krivičnim prijavama se ne bih bavio, ali to samo za sebe govori kako se KCUS odnosi prema jednom od svojih osnivača i najvećih finansijera. Kada je riječ o apotekama, bio sam svjedok kada pacijenti odlaze u apoteku koji imaju pozitivan PCR test i to kada preuzmu nalaz iz ambulante. To je ne samo neetično, ali apsolutno ugrožavanje zdravlja drugih. Mislim da je vaš prijedlog da apoteke dostavljaju lijekove ovim pacijentima dobra ideja i da treba dogovoriti jedan vid takave distribucije lijekova”, kazao je Vranić.
Govoreći o lijeku Favira, kazao je da je, ako se on pojavio u apotekama, prekršena naredba federalnog ministra zdravstva i Agencije za lijekove koji su zabranili slobodnu upotrebu ovog lijeka, te da su upitni i ljekari koji to propisuju.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare