Washington Post objavio je tekst u kom se analiziraju globalne podjele u svijetu nastale po izbijanju rata u Ukrajini. Uz ocjenu da se podjele produbljuju, autori su priložili mapu Evrope na kojoj su prikazane zemlje koje su uvele sankcije Ruskoj Federaciji. Na mapi je prikazana Bosna i Hercegovina i Srbija kao jedine države koja se nisu pridružile restriktivnim mjerama prema Kremlju.
U petak će biti godinu dana od početka ruske agresije na Ukrajinu, a ove dvije države Zapadnog Balkana, kako navodi američki list, i dalje su jedine na putu ka Evropskoj uniji koje nisu uvele sankcije Rusiji.
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik kazao je danas u Banjaluci da u državi Bosni i Hercegovini, odnosno u Predsjedništvu, Vijeću ministara i Parlamentu, formalno i suštinski nema odluke za bilo koju vrstu sankcija prema Rusiji.
On je preporučio da se ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov pita da li je BiH uvela sankcije Rusiji kako bi se izbjegla polemika.
Na drugoj strani, ako je vjerovati srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću, uvođenje sankcija Ruskoj Federaciji više nije pitanje mjeseci. O pridruživanju Srbije restriktivnim mjerama EU prema Rusiji izvještavali su i pojedini ruski mediji. Neki pišu da će se Srbija pridružiti prvom paketu sankcija prije početka ljeta, a drugi, pak, navode da bi prva mjera mogla da bude donijeta u aprilu. Navodno je u igri povratak viznog režima, ukidanje letova…
Ovo je mapa koju je objavio Washington Post.
Kako navodi američki list, samo 33 zemlje u svijetu su uvele sankcije Rusiji, a sličan broj država vojno pomaže Ukrajinu. Prošlogodišnje istraživanje Economist Intelligence Unita procijenilo je da dvije trećine svjetske populacije živi u zemljama koje su se suzdržale od osude Rusije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare