Michael Roth, predsjedavajući Odbora za vanjsku politiku Parlamenta Njemačke (Bundestaga) također se usprotivio aktivnostima visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta u vezi sa njegovim prijedlogom izmjena Izbornog zakona BiH.
Roth je inače parlamentarac Socijaldemokratske partije (SPD) koja važi za jednu od vladajućih stranaka u Njemačkoj, a prije toga je obnašao funkciju državnog ministra.
Na Twitteru je jasno poručio da je Bosni i Hercegovini potreban potpuno novi Izborni zakon.
“Bosni i Hercegovini konačno treba novi demokratski Izborni zakon koji će etnički podijeljenu zemlju pretvoriti u državu ravnopravnih građana. Planovi visokog predstavnika Christiana Schmidta ne odgovaraju ni ovim vodećim principima ni posljednjoj odluci Bundestaga”, poručio je Roth.
Bosnien-Herzegowina braucht endlich ein neues demokratisches Wahlrecht, das aus dem Land ethnischer Spaltung einen Staat gleicher Bürgerinnen+Bürger macht. Die Pläne des HR Christian Schmidt entsprechen weder diesem Leitprinzip noch dem jüngsten Beschluss des Bundestages. 🇧🇦🇪🇺
— Michael Roth MdB 🇪🇺🇺🇦 (@MiRo_SPD) July 22, 2022
Podsjetimo i to da je i Adis Ahmetović (SPD), član Bundestaga i član parlamentarnog Odbora za vanjsku politiku također je kritikovao potez Christiana Schmidta, pozvavši ga da ne upotrijebi bonske ovlasti u ovom slučaju te da o sudbini BiH ne treba pregovarati iza zatvorenih vrata.
Izmjene Izbornog zakona čiji je nacrt sadržaja predstavio Schmidt mnogi su ocijenili prijedlogom koji ide “na ruku” HDZ-u.
Ahmetović odgovorio na poruke iz BiH: Pozvao Schmidta da odustane od odluke
Shodno tome, ne smiruju reakcije na taj nacrt koji se odnosi na funkcionisanje Federacije BiH koji je N1 prvi objavio prije dva dana.
Podsjetimo, u nacrtu odluke koja je već poslana na adrese ambasada u BiH, navedene su izmjene Izbornog zakona u odnosu na funkcioniranje domova, izbor rukovodstva Federacije BiH, izbor sudija Ustavnog suda FBiH kao i brojne izmjene koje bi trebale osigurati integritet izbornog procesa.
U nacrtu odluke uz ostalo je navedeno kako će se “prohodnost zakona poboljšati propisom kojim je svaki dom (Zastupnički dom i Dom naroda) dužan odbaciti ili usvojiti zakon u tačnom roku nakon što je zakon odobren u drugom domu.
Detaljnije o nacrtu mjera pročitajte OVDJE.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare