Znate li da postoji tzv. crvena zona u Sarajevu. U Zavodu za izgradnju KS nalazi se dokument, Studija stabilnosti gdje su tačno pozicionirane zone opasne za gradnju. Godinama na tu studiju upozoravaju stručnjaci, no malo ko ih sluša, kaže nam Fuad Babić, inženjer građevine. Do penzije, prije četiri godine, koordinator za sanaciju klizišta u Zavodu za izgradnju Kantona Sarajeva.
“Od Vijećnice, pa skroz dole do Mojmila, ta lijeva strana korita rijeke Miljacke je apsolutno nepodobna za gradnju stambenih objekata. Vjerujte da je skuplje izvršiti sanaciju, nego svi ti objekti koji su tu napravljeni”, upozorava Babić
Na padinskom dijelu ipak se može graditi, no uz posebne uslove, mjere stabilizacije, koje općinski organi ne traže. A procedure su jasne. Ekspert za klizišta, građevinski inženjer Safet Neković podsjeća:
“Za svaku zonu kantona postoje preporuke. No, to se ne poštuje. Kod nas je kad tražite dozvolu svejedno da li je to u ravnici ili planinskom dijelu. Pogledajte te urbanističke dozvole, potpuno ista procedura. Pa ne možeš ti praviti gore objekat od 12 spratova, tačno se zna, struka to kaže, u kom pravcu se može graditi. Ali struka se malo poštuje. Novac je najvažniji, za investitore kvadrati, preporuke se ne poštuju”.
Preko 600 klizišta u Sarajevu, hiljade bespravno izgrađenih objekata
Preko 600 klizišta je na području Sarajeva. Ona se saniraju, no svake godine pojavljuju se nova. Potaknuta bespravnom gradnjom, sječom šume, deponijama.
Objekti na Trebeviću imaju dozvole općinskih organa u Istočnom Sarajevu. Poljedice toga mještani naselja podno Trebevića već osjećaju. U očekivanju su evakuacije zbog napuklina i odrona zemljišta u šumi, nepravilnog odlaganja iskopnog materijala koje je formiralo vještačko klizište.. I nisu to jedina sporna gradilišta. Amir Vuk Zec, sarajevski arhitekt, podsjeća:
“ Uvijek je do onog ko naručuje projekat. Da ispoštuje arhitektu, konstruktora, izvođača, struku, tu je ta savjesnot onoga koji ulaže. Sve nevolje su od te glave koja nekad želi prebrzo da završi investiciju. Fasada je samo odijelo. Sve je važno”.
Šteta je na Trebeviću već učinjena, šta uraditi. Umjesto prepucavanja po medijima, za početak potrebno je preventivno djelovati, naglašava Safet Neković:
“Ako postoje pukotine, a tamo postoje koje su nekoliko desetina centimetara, hitno je trebalo pristupiti njihovom zatvaranju. Osim tih preventivih mjera, hitno se treba geodetski i dronom snimiti lokacija, napraviti obuhvat klizišta. Grupa geologa mora iskartirati to klizište. Onda slijedi faza istražnih radova, a nakon toga projekat sanacije. To je abeceda, ne treba lutati”, dodaje Neković
No luta se previše. I žmiri previše, kako na bespravnu gradnju, tako i na legalizaciju,što će na kraju koštati sve građane..
“Zlo, a posebno u Sarajevu. To je Bože sačuvaj. Sve opštine u Sarajevu deveraju sa bespravnom gradnjom. Ima tu i politike, kombinacije svega. Nemoj ga, dobar je, to je naš čovjek. Rade mu, a i svima nama medvjeđu uslugu”, zaključuje Fuad Babić.
Općine Istočnog Sarajeva početkom godine izdale su dozvolu za pedesetak parcela na 125.000 kvadratnih metara. Od nekadašnjih pluća Sarajeva pravi se još jedan grad za one s dubljim đepom. Stvaraju nova klizišta, dok stara, a ima ih preko 600 u gotovo svakoj sarajevskoj opštini, nastavlaju da prijete.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!