Žrtve iz masovne grobnice u Kalinoviku povezane s genocidom u Srebrenici 1995.

Vijesti 08. dec 202116:07 0 komentara
ICMP

Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) pruža pomoć organima Bosne i Hercegovine (BiH) u identifikaciji posmrtnih ostataka ekshumiranih u junu 2021. godine u na lokalitetu Dobro Polje u blizini Kalinovika. Biološki uzorci su uzeti iz ekshumiranih posmrtnih ostataka i uspoređeni s referentnim uzorcima koje su ICMP-u dali srodnici nestalih koji su ih posljednji put vidjeli žive u Srebrenici u julu 1995. godine. ICMP je 8. decembra 2021. godine dostavio Institutu za nestale osobe (INO) izvještaje o podudaranju DNK za deset žrtava iz Srebrenice.

“Lokalitet Kalinovika predstavlja prvu masovnu grobnicu povezanu s genocidom u Srebrenici iz jula 1995. godine koja je ekshumirana nakon ekshumacije u Kozluku u aprilu 2016. godine. Lokalitet Kalinovika je neuobičajen po tome što se u odnosu na sve grobnice vezana za srebrenički genocid koje su pronađene do sada, ova nalazi na daleko najvećoj udaljenosti od Srebrenice. Njena lokacija je samo nekoliko kilometara od sela Godinjska Bara u blizini Trnova gdje su sredinom jula 1995. godine pripadnici paravojne jedinice ‘Škorpioni’ strijeljali šest zarobljenika bošnjačke nacionalnosti iz Srebrenice”, izjavio je Matthew Holliday, šef ICMP-ovog Programa za zapadni Balkan.

Kao rezultat zajedničkog rada Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH i SIPA-e, 6. maja 2021. godine su pronađeni posmrtni ostaci na području Kalinovika. Lokacija u Dobrom Polju se nalazi na nepristupačnom terenu prekrivenom kamenjem u dolini rijeke Bistrice, duž puta M18.

Organi BiH su uz pomoć stručnjaka za forenziku ICMP-a započeli ekshumaciju 31. maja 2021. godine. Ekshumirani posmrtni ostaci su bili u velikoj mjeri izmiješani, razasuti na području velike površine i prekrivni zemljom i građevinskim otpadom. Na posmrtnim ostacima su se vidjeli znakovi pogubljenja po kratkom postupku. Na lokalitetu su pronađeni povezi za ruke.

Postupak ekshumacije je okončan 22. juna 2021. godine. Po procjeni ICMP-ovih forenzičkih antropologa, a na osnovu broja kostiju desne cjevanice koje su ekshumirane na ovom lokalitetu, minimalan broja osoba ekshumiranih na ovoj lokaciji je deset osoba. Pošto su tijela bila u tolikoj mjeri razdvojena, vještak sudske medicine je za analizu DNK uzeo 64 postmortalna uzorka (zubi i kostiju).

Genetski profili koji su izolirani iz uzoraka su uspoređeni s referentnim profilima više od 100.000 srodnika nestalih u sukobima 1990. godina na području bivše Jugoslavije koji se nalaze u ICMP-ovoj bazi podataka. Utvrđeno je deset podudaranja DNK za različite osobe i ti izvještaji o podudaranju DNK su dostavljeni INO-u kako bi se izvršila zvanična identifikacija.

Organi će utvrditi uzrok i način smrti. Dodatni izvještaji o podudaranju će se dostaviti Institutu za nestale osobe, čime će se omogućiti reasocijacija veoma razasutih skeletnih ostataka s ostacima 10 osoba za koje je već utvrđeno podudaranje DNK.

O ICMP-u

ICMP je sporazumom utemeljena međunarodna organizacija sa sjedištem u Nizozemskoj u Hagu. Njezin mandat je da osigura saradnju vlada i drugih organa u pronalaženju osoba nestalih uslijed sukoba, povreda ljudskih prava, nesreća, organiziranog kriminala i drugih razloga, te da im pruža pomoć u provođenju tih aktivnosti.

Do sada je pronađeno više od 70 posto od oko 40.000 osobu nestalih u sukobima na području bivše Jugoslavije zajedničkim i kontinuiranim naporima vlasti uz podršku ICMP-a i veliko učešće porodica nestalih. U novembru 2018. godine su u sjedištu ICMP-a u Hagu predstavnici Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije potpisali Okvirni plan zvanično preuzimajući obavezu da zajednički djeluju kao Grupa za nestale osobe (GNO). Uz podršku ICMP-a je GNO prerasla u jedan djelotvoran regionalni mehanizam koji pomaže u nastojanjima da se pronađe 11.000 osoba koje se još uvijek vode kao nestale u sukobima na području bivše Jugoslavije.

Od 1996. godine ICMP pomaže organima u Bosni i Hercegovini kako bi pronašli više od 75 posto od 30.000 osoba nestalih u Bosni i Hercegovini, uključujući i skoro 90 posto od 8.000 osobna koje su nestale nakon genocida u Srebrenici 1995. godine. Pored toga, ICMP je pružio pomoć u izradi Zakona o nestalim osobama iz 2004. godine i osnivanju Instituta za nestale osobe, koji je uspostavljen 2005. godine.

Više informacija o masovnoj grobnici u Kalinoviku nalazi se u informatoru.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!