Jedni ste od onih koji hladne bosanske zime vole zamijeniti tropskim područjima i brčkati se u pličaku oceana? Sve je više Hrvata koji zimski odmor provode na dalekim sunčanim destinacijama umjesto na snježnim padinama. Bilo da tamo idu preko turističke agencije ili u vlastitom aranžmanu što je u većini slučajeva rjeđe jer se na takav pothvat uglavnom usude samo iskusni ‘putoholičari‘.
Bilo kako bilo i jedna i druga opcija doći će vas znatno skuplje nego prijašnjih godina. Iako je za vrijeme najžešće pandemije korona-virusa bilo govora kako će cijene avionskih karata poskupjeti, većina kompanija ostavila je relativno prihvatljive cijene.
No zato je sada situacija dobrano drugačija, a uvelike je uzrokovana ratom u Ukrajini. Još ovog proljeća cijena goriva za avione drastično je skočila. U odnosu na početak 2022. godine ta se cijena povećala za 43%, a u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, radi se o porastu od čak 92%.
Zbog naglog rasta cijene zrakoplovnog goriva, kao i rata u Ukrajini, mnogi su avioprijevoznici ususret ljetne sezone ušli u ponovno revidiranje reda letenja koji je već bio isplaniran. To ni ne čudi jer ovako veliki rast cijena goriva značajno utječe na poslovanje avioprijevoznika.
Kao što se i predviđalo cijene zrakoplovnih karata u kratkom su roku poskupjele kako bi avioprijevoznici time pokušali nadoknaditi troškove nastale poskupljenjem goriva. Budući da se ratu u Ukrajini ne nazire kraj, teško je i za očekivati kakvu – takvu stabilizaciju cijene goriva, kako za motorna vozila, tako i za zrakoplove.
Da situacija nije dobra dao je još u augustu naslutiti izvršni direktor Ryanaira Michael O’Leary. Ova irska niskobudžetna zrakoplovna kompanija više neće nuditi letove po najnižim cijenama zbog snažnog rasta cijena goriva, a O’Leary je rekao i da je era karata od 10 eura završila.
Uz cijene karata problem trenutno predstavlja i manjak osoblja u zrakoplovnim kompanijama i lukama što dovodi do učestalog kašnjenja i otkazivanja letova.
Direktor Ryanaira vjeruje da će ljudi nastaviti često letjeti, unatoč sve većim troškovima života. Ipak sudeći po trenutnoj ponudi na Skyscanneru, najpopularnijoj tražilici za kupnju avionskih karata, sumnjamo da će veliki broj Hrvata u nadolazećim mjesecima ‘odriješiti kesu‘ i uputiti se u toplije krajeve.
Već pravi primjer za to je i nadolazeći Mundial u Kataru gdje atmosfera neće biti ni približno ista kao 2018. u Rusiji. Zbog vrtoglavih cijena letova (a gdje su tek smještaj i hrana) neke su agencije čak bile prisiljene otkazati svoje čarter letove.
Ako i nakon čitanja ovih redaka još uvijek maštate o brčkanju u oceanu u prvom mjesecu evo koliko će vas taj gušt i koštati.
Ako želite otputovati na omiljenu zimsku destinaciju Tajland, povratna avionska karta će vas od Zagreba do Bangkoka s Turkish Airlinesom stajati čak 1300 eura. Let traje oko 15 sati s presjedanjem u Istanbulu, a uzeli smo razdoblje od 15. do 30. januara.
Ništa povoljniji nije let ni do Maldiva. U istom ćete ga razdoblju od Zagreba do Malea platiti 1181 eura. U pitanju je opet Turskih Airlines, let traje oko 12 sati i također je jedno presjedanje u Istanbulu.
Nešto jeftinije doći će vas putovanje od Zagreba do meksičkog grada Cancuna, a platit ćete ga 960 eura kompanijom Condor.
Ako poželite posjetiti znameniti karneval u Rio de Janeiru, karta od Zagreba do ovog brazilskog grada stajat će vas ukupno 1233 eura (leti se Lufthansom).
Primjera je bezbroj, a koliko su karte poskupjele pokazuje i podatak da se prethodnih godina na sve ove destinacije moglo putovati već za 500-600 eura.
U cijenu nije uračunat transfer iz BiH gradova do aerodroma u Zagrebu,
Ipak postoji nekoliko trikova kako možete ugrabiti donekle jeftiniju kartu.
Jedan se odnosi na ‘error fare‘, no tu morate imati sreće. Radi se, naime, o tome da kompanija prilikom izbacivanja cijene ostavi pogrešnu, najčešće jeftiniju od originalne, te je vrlo brzo i ispravi. No, ako ste kupili kartu po ‘error fare‘ cijeni nećete morati nadoplaćivati razliku.
Svakako izbjegnite ‘last minute planiranje‘ jer karte treba kupovati najmanje tri tjedna, a idealno bi bilo nekoliko mjeseci prije samog leta.
Najjeftiniji dan za putovanje je petak, bilo da se radi o međunarodnim letovima ili onim unutar zemlje, dok je najskuplji dan za odlazak ponedjeljak, koji je s druge strane najjeftiniji za povratak. Prema nekim istraživanjima najviše sreće u potrazi za povoljnim letovima imat ćete nedjeljom.
Bliži nam se i Black Friday kada su cijene avio-karata također na akciji.
Valja napomenuti kako ni ovi trikovi, zbog trenutne situacije, nisu jamstvo da ćete uistinu i naći jeftinu avionsku kartu.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!