Borba za potomstvo: “Muškarci da rađaju, ljudska vrsta bi davno izumrla”

Zdravlje 22. apr 202312:32 1 komentar
Shutterstock

Sve više parova u Bosni i Hercegovini bore se sa nemogućnošću da postanu roditelji. Nakon što prirodnim putem mnogi ne postanu roditelji, slijedi proces vantjelesne oplodnje. Kako je istakla struka za N1 najbitnije su godine pacijentice odnosno što je ona starija sve su manje šanse da vantjelesna oplodnja bude uspješna.

Nataša Dragišić je samo jedna od žena koja sa svojim partnerom odlučila se ostvariti u ulozi majke. Prirodnim putem nije uspjelom, pa su odlučili potražiti pomoć.

“Nada da li će uspjeti putem ciljanih odnosa, inseminacije i na kraju vantjelesne oplodnje”, objasnila je Dragišić.

Za one koji se odluče za vantjelesnu oplodnju postupak je osim zahtjevnosti i izuzetno skup, ističe Dragišić i pojašnjava da u RS tamošnja vlast sufinansira tri pokušaja.

“To je veliko ulaganje. Parovi su prinuđeni da podignu kredit ili da štede”, objasnila je Dragišić.

Vantjelesna oplodnja kao tabu

Doktor Admir Rama istakao je u društvu vantjelesna oplodnja tabu a to se mijenja jer je sve više klinika koje se bave neplodnošću parova. Također, istakao je koliko je problem steriliteta rasprostranjen.

“Pacijentice koje imaju 35-40 godina i odluče se za trudnoću i u startu su im šanse puno manje nego žena koje su ranije rađale između 20-25 godine. U kliničkoj praksi povećava se broj parova koji imaju problem sa neplodnošću i danas se procijenjuje da ima između 15-20 posto parova koji imaju problem sa neplodnošću”, rekao je Rama.

Međusobna podrška parova

Izuzetno je bitno, navodi Dragišić, da parovi se međusobno podrže i razumiju i da je na ženama veći pritisak.

“Naše tijelo treba da preživi i stimulaciju i kasnije aspiraciju cijeli taj proces. Izazovno je iscrpljujuće i uvijek su tu nepoznanice: Da li treba da samo ležim, ponašam se normalno. Zaista je mnogo pitanja i preispitivanja i jedna mala doza pritiska”, kazala je Dragišić.

Za deset godina rođeno četiri hiljade beba

Na klinici gdje radi Rama za deset godina biomedicinski potpomognutom oplodnjom rođeno je četiri hiljade beba.

“Ovo je igra bez granica i igrate koliko vi imate snage. Sada je teret na ženi. Postoji jedan apsurd ukoliko je problem kod žene ona mora radi deset nalaza muškarac jedan. Ako je problem ko muškarca isto, žena deset nalaza a muškarac jedan. Ta potreba za trudnoćom je urođena kod žene i one su borci. Muškarci da rađaju, ljudska vrsta bi davno izumrla. Muškarci nemaju tu snagu”, naveo je Rama.

Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Federacije BiH za N1 su objasnili sa je iz budžeta ovog entiteta za ovu namjenu izdvojeno po prvi put 10 miliona KM. Također, za žene je u ovom entitetu dobna granica do 42 godine uz iznimke koje su defisane podzakonskim aktima.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare