Dvostruka borba: Žene umiru zbog nedostupne terapije

Zdravlje 05. jul 202320:07 0 komentara

Zbog nedostupnosti adekvatne terapije odnosno lijekova oboljele žene umiru. One su, kažu, prepuštene same sebi, a vrata federalnog ministarstva zdravstva i Zavoda za njih su zatvorena.

Samo saznanje da žena ima karcinom dojke dovoljno je stresno i dramatično. Ali u Bosni i Hercegovini oboljele žene primorane su uporedo voditi još jednu borbu: sa birokratijom. Dva lijeka koja su im neophodna koštaju 6.500 maraka. Jadranka Prljić svoju borbu počela je prije 21 godinu.

“Mi se moramo boriti sami, mi sebi ponekad obezbijedimo taj lijek ali niko nema dovoljno novaca, lijekovi su jako skupi. Mi smo inače jako siromašna država puno se borimo sa preživljavanjem, tako da naše članice i one koje su oboljele ali i one koje nisu naše članice – umiru nama na rukama”, kazala je Jadranka.

I to se ne dešava rijetko. Razlog je brz progres bolesti koji bi sigurno bio usporen da su lijekovi konstantno dostupni. Zbog nedostatka citostatika, 209 oboljelih žena od karcinoma dojke nalaze se na listama čekanja. A bolest ne čeka.

“Svaki dan je sve veći broj oboljelih žena koje se nađu u takvoj situaciji. Lijek postoji, ali ne možete doći do njega upravo zbog ljudi koje smo mi birali da rade u našu korist oni to ništa ne čine”, kaže Šemsa Šenderović.

“Dobivaju karcinom na kostima i on se širi, jedna kolegica ima karcinom na mozgu na kostima i one se bore, a osnovnog lijeka koji joj treba nema”, dodaje Jadranka.

Dok neke žene nažalost taj lijek ne dočekaju, uobičajeno čekanje traje do godinu dana. U međuvremenu iz resornog ministarstva bez ohrabrujuće poruke.

“Ovo što se tiče citostatika, to su skupi lijekovi koji dodatno opterećuju ovu listu lijekova, odnosno zato su i čekanja i sve skupa, evo kažem to ćemo prepustiti Zavodu za zdravstveno osiguranje i povjerenstvo koje je dio mojih obaveza također”, kaže Nediljko Rimac, ministar zdravstva FBiH.

S druge strane Centri civilnih inicijativa u svom istraživanju izvijestili su da od osnivanja Fonda solidarnosti Vlada Federacije nikada nije ispoštovala svoje obaveze. Njeno učešće iznosi oko 20% od sredstava koja su potrebna za lijekove. Osim toga, sve nadležne institucije svoja vrata zatvorila su za oboljele žene, kažu one.

“Oni ne da nisu došli na taj okrugli stol nego nisu ni odgovorili na naš poziv. Mi ćemo ponovo pokušati da ih kontaktiramo, da napravimo neki sastanak i porazgovaramo s njima, pa vidjet ćemo da li će to da urodi plodom”, kazala je Enida Glušac, predsjednica Udruženja osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke “Renesansa”.

Sve dosadašnje inicijative nisu dale dobre plodove, nego se žene isključivo svojom borbom i hrabrošću suočavaju sa ovom opakom bolešću. Sve njih boli činjenica da mnoge žene nisu dobile priliku da se liječe jer adekvatna podrška nadležnih izostaje.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!