Uživanje u dugoj, toploj kupki za mnoge predstavlja idealan način opuštanja, pogotovo u zimske dane. Osim što je ugodna i utječe na opuštanje, uz toplu kupku povezuju se i neke dobrobiti za zdravlje.
Prednosti toplih kupki pripisuju se termoterapiji koja privremeno podiže tjelesnu temperaturu i može pozitivno utjecati na kardiovaskularno zdravlje, kontrolu šećera u krvi i upale, prema istraživanju iz 2020. objavljenom u Journal of Applied Physiology.
“Tople kupke pružaju prednosti poput trčanja, ali bez fizičkog napora”, tvrdi medicinska sestra Christine Patterson. Iako je tjelovježba važna, tople kupke mogu biti odličan dodatak za odmor tijela.
“Većina studija koje pokazuju fiziološke koristi uključuje sudionike koji redovito imaju tople kupke, ponekad svakodnevno, a često barem tri do četiri puta tjedno, otprilike po 20 minuta”, dodaje Patterson. Tuširanje, s druge strane, nije pokazalo iste koristi, vjerojatno zato što ne podiže tjelesnu temperaturu u istoj mjeri.
Često kupanje može isušiti kožu, stoga biste trebali izbjegavati mirisne pjenušave kupke i proizvode s parfemima i bojama. Umjesto toga, razmislite o dodavanju eteričnih ulja. U nastavku otkrivamo neke od najpoznatijih dobrobiti toplih kupki.
Ublažavanje bolova u mišićima
Topla kupka nakon treninga može smanjiti bolove i ubrzati oporavak mišića. Pregled iz 2020. ukazuje na to da toplinska terapija potiče sintezu mišićnih proteina, smanjuje bol i ubrzava oporavak energije. Studija iz 2019., objavljena u International Journal of Biometeorology, pokazala je da su žene s fibromialgijom, nakon terapije u grijanim bazenima i toplim blatom, osjetile značajno smanjenje boli, piše EatingWell.
Poboljšanje moždanih funkcija
Topla kupka može povećati razinu BDNF-a, moždane kemikalije povezane s funkcijama mozga, i smanjiti hormon stresa, kortizol. Studija iz 2017. za Age and Ageing otkrila je da redovite saune smanjuju rizik od demencije i Alzheimerove bolesti kod muškaraca srednjih godina.
Podrška zdravlju srca
Topla kupka širi krvne žile, olakšava protok krvi i smanjuje krvni tlak, pružajući kardiovaskularne koristi. Japanska studija iz 2020., objavljena u časopisu Heart, pokazala je da redovito kupanje smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti za 28% i moždanog udara za 26 posto.
Pomaže kod depresije
Povećanje tjelesne temperature u toploj kupki može potaknuti proizvodnju serotonina i poboljšati raspoloženje. Studija iz 2020. objavljena u BMC Psychiatry pokazala je da su osobe s depresijom, koje su imale dvije 20-minutne tople kupke tjedno, imale bolje rezultate na ljestvicama depresije od onih koji su vježbali dva puta tjedno 45 do 50 minuta.
Poboljšanje sna
Topla kupka može ubrzati hlađenje tijela nakon izlaska, signalizirajući da je vrijeme za spavanje. Analiza iz 2019. objavljena u Sleep Medicine Reviews, otkrila je da kupke prije spavanja poboljšavaju kvalitetu sna i skraćuju vrijeme uspavljivanja za devet minuta.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!