Kako ekstremne vrućine utiču na lijekove i one koji ih uzimaju

Zdravlje 25. jul 202418:13 0 komentara
Shutterstock

Svijet je upravo doživio najtopliji dan zabilježen u historiji, a produženi toplotni talasi postali su češći zbog klimatskih promjena što dovodi do uslova u kojima se može promijeniti učinak određenih lijekova za pacijente, piše Reuters.

Lijekovi za uobičajena stanja mogu povećati osjetljivost pacijenata na toplinu narušavanjem odgovora tijela na visoke temperature, uključujući sposobnost znojenja i brzinu protoka krvi.

Toplotni valovi također povećavaju rizik od propadanja gotovo svih lijekova, bilo kapsula, sprejeva, tableta, sirupa ili nekog drugog oblika, ako se ne drže unutar određenog temperaturnog raspona.

Efekti lijekova vezani za toplinu mogu varirati u zavisnosti od zdravstvenog stanja pojedinca, doze i uslova okoline.

Pacijenti bi se trebali posavjetovati sa svojim ljekarima o potencijalnom prilagođavanju doza ili rasporedu konzumiranja po vrućem vremenu, a trebali bi se rashladiti tako što će ostati hidrirani, nositi ventilatore i tražiti hlad ili mjesta sa klima uređajem, kažu stručnjaci.

Koji lijekovi povećavaju osjetljivost na toplinu?

– Lijekovi za regulisanje krvnog pritiska i srčane insuficijencije: inhibitori enzima koji konvertuje angiotenzin (ACE) potiskuju žeđ, što otežava osobama koje ih uzimaju da prepoznaju kada treba piti više vode i povećava rizik od dehidracije. Blokatori kalcijumskih kanala mogu uzrokovati mineralnu neravnotežu, što otežava tijelu da regulira temperaturu, dok beta blokatori mogu otežati znojenje i održavanje tijela hladnim. Diuretici također mogu uzrokovati dehidraciju i neravnotežu minerala.

– Lijekovi protiv alergija: Neki antihistaminici koji se mogu kupiti bez recepta smanjuju znojenje i mogu narušiti regulaciju temperature.

– Psihijatrijski lijekovi: Određeni antipsihotici ograničavaju sposobnost pacijenata da se znoje. Neki antidepresivi imaju suprotan efekat, povećavajući znojenje i potiskujući žeđ. Stimulansi kao što su amfetamini i drugi lijekovi koji se koriste za liječenje poremećaja pažnje i hiperaktivnosti mogu stupiti u interakciju sa centralnim nervnim sistemom i podići tjelesnu temperaturu.

– Lijekovi za štitnjaču: tablete za hormone štitnjače također mogu podići tjelesnu temperaturu, narušiti regulaciju temperature i uzrokovati prekomjerno znojenje.

Na kojim temperaturama je sigurno držati lijekove?

Ekstremne vrućine (i ekstremne hladnoće) mogu značajno promijeniti efikasnost lijekova na recept i bez recepta.

Neki lijekovi mogu tolerisati temperature do 30 stepeni Celzijusa, ali općenito ih treba čuvati na 15-25 stepeni Celzijusa na hladnom, suhom mjestu, daleko od sunčeve svjetlosti. Smjernice o temperaturi skladištenja za određene lijekove mogu se pronaći na web stranicama proizvođača.

Teško je predvidjeti u kojoj mjeri će se lijek razgraditi na ekstremnim temperaturama jer je svaki lijek drugačiji, rekla je Amy Bachyrycz, članica farmaceutskog fakulteta na Univerzitetu New Mexico u Albuquerqueu.

Općenito, lijekove ne treba dugo ostavljati u vrućim automobilima ili u vrućim poštanskim sandučićima ako se radi o lijekovima koji se naručuju poštom.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!