Kako prepoznati demenciju?

Zdravlje 29. jun 202110:54 > 12:51 1 komentar
N1

Koliko često vam se desi da se ne možete sjetiti najjednostavnijeg pojma, imena neke osobe, događaja koji se jučer dogodio? Kada je vrijeme da se zabrinemo? Čemu pripisati takve momente, zamoru ili ipak ozbiljnijim stanjima? Na ova pitanja u Novom danu na N1 su odgovarali specijalistica neuropsihijatrije dr. Naida Tiro i psihologinja Emina Kučuk.

Zašto zaboravljamo?

“Na neki način to je znak da smo malo umorni. To nam mozak daje signal da nešto trebamo promijeniti. Ako primijetimo da ne možemo da se sjetimo osnovnih informacija, dogovora, ne možemo da se sjetimo šta smo negdje ostavili… to je znak da smo umorni i da trebamo odmoriti i nakupljeni stres odbaciti. Osim ako se ne radi o ozbiljnijem zaboravljanju ili starijoj populaciji”, pojasnila je dr. Tiro.

Oboljenje mozga

Kučuk je istaknula da je neznanje o demenciji uzrok predrasuda u našem društvu.

“A onda to vuče i to da su ljudi vrlo rijetko spremni da govore o demenciji. Rani simptomi se zanemaruju, vrlo bitno je naglasiti da demencija nije staračka senilnost, nije normalan tok zaboravljanja. Demencija je oboljenje mozga”, naglasila je.

Obično, demenciju, kako je rekla, prepoznajemo kada one dođe u terminalnu fazu i kada svi primjećuju, i porodica i okolina.

“To su faze agresivnost, poremećaj ličnosti, rupe u govoru, problemi u ravnoteži itd. Do te faze treba da dođe od 7 do 10 godina”, navela je Kučuk.

Stanje nakon moždanih udara

Tiro je pojasnila da je dokazano da postoje određene mutacije na genima koje uzrokuju demenciju. Morali bi svi članovi jedne obitelji da urade genetsku analizu, kako bi znali imaju li predispoziciju ili ne.

“Na nervnim završecima se događaju promjene. Čitav nervni sistem funkcioniše. Dolazi do smanjenog lučenja transmitera, pa se prenose slabije implusi s ćelije na ćeliju. Odlaganje određenih supstanci u mozgu je primjetno, koje automatski umanjuju broj funkcionalnih nervnih ćelija. Osim Alchajmerove demencije imamo i vaskularne demencije koje su uzrokovanje cirkulatornim poremećajem, a to je stanje nakon moždanih udara, koji oštećuju moždano tkivo”, kazala je dr. Tiro.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare