TikTok postao je platforma prepuna savjeta i trikova za bolji život, zdravlje, njegu lica i kože, šminkanje i slično. Međutim, veoma često se zaletimo u neprovjerenu informaciju koja dolazi od nestručnih osoba koje govore na osnovu svojih potencijalnih iskustava, piše indy100.com.
Je li novi trend ispijanja soka od krumpira radi zaliječenja grla još jedna varka?
Sirupom Phytovermil u borbu protiv crijevnih parazita kod djece
Stručnjaci su se oglasili i objasnili zašto je ovaj novi TikTok zdravstveni trend opasan. Trik za suzbijanje upale grla u roku od dva/tri dana baziran je na ispijanju soka od krumpira.
Naime, jedna žena napravila je video, koji nije dugo zaživio na TikToku, a u kome navodi da je pomoću ovog lijeka izliječila grlo svoje kćerke. Kako je navela, pratila je savjete na TikToku i napravila je za svoju kćerku taj čuveni sok od krumpira.
“Sve je nestalo za svega dva sata”, dodala je žena.
Međutim, dr. Idz (@dr_idz) izdvojio je malo svog vremena da upozori ljude koji koriste ovaj lijek za liječenje grla. Reagirao je na tu TikTok objavu i opisao svoju reakciju kao najopasniji video koji je ikada poslao.
“Ne liječite vaše dijete sokom od krumpira ukoliko ima jake simptome”, naveo je dr. Idz.
“Ako se i čini da sok od krumpira olakšava upalu grla, ublažavanje simptoma ne znači da je bakterijska infekcija izliječena”, objasnio je doktor savjetujući konvencionalni put liječenja i izbjegavanje prisvajanja savjeta od nestručnih ljudi.
“Ukoliko vaše dijete ima streptokoknu upalu grla, liječite ga brzo i pravilno. Ne slušajte nestručne ljude na društvenim mrežama”, rekla je.
S obzirom na to da je veoma zarazna, streptokokna upala grla često se širi bliskim kontaktom, što je uslovljeno simptomima sličnima gripi – brzo pojavljivanje otoka, bol u grlu, bolovi u tijelu i povećanje limfnih čvorova.
Dr. Idz upozorio je da ovoj bolesti treba veoma ozbiljno pristupiti jer postoji rizik od proširivanja na druge organe. Može izazvati neku vrstu bolesti bubrega, reumatsku groznicu i dugotrajno oštećenje koja slabi zaliske između srčanih komora.
Jedan drugi doktor, doktor Rubin, pedijatar, oglasio se na TikToku prokomentirajući širenje dezinformacija.
“Postavio sam video o ovome, uglavnom urlajuči jer me ljuti kada vidim kako se ljudi izvlače izmišljajući ove stvari”, napisao je doktor Rubin.
U svom videu naveo je da ne postoje dokazi o efikasnosti krumpira kada je ova bolest grla u pitanju, već da se bolest grla mora liječiti antibioticima.
Iako je krumpir bogat vlaknima, vitaminima, kalcijem, željezom i bakrom, povrće nije dovoljno snažno da stane na put bolesti kao što je bakterija streptokok, piše City Magazine.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!