Mentalno zdravlje u lokalnim zajednicama: Formirati mrežu zdravstvenih savjeta

Zdravlje 15. mar 202213:56 1 komentar
N1

Mentalno zdravlje predstavlja jedan od značajnijih problema u zdravstvenom sistemu. U periodu rata, poslije njega, te trenutno, u periodu pandemije, ali i rata u Ukrajini, ovaj problem postaje izraženiji, jer sve navedeno, itekako, ostavlja posljedice na mentalno zdrtavlje. Na lokalnom nivou, koji je i najbliži građanima, postoji obaveza formiranja zdravstvenih savjeta. Mnoge opštine još ih nemaju, zbog čega je što prije neophodno formirati mrežu zdravstvenih savjeta, po principu uvezivanja opština i gradova, o čemu su nadležni i stručnjaci danas razgovarali.

Podrška mentalnom zdravlju uključuje jedan multisektorski pristup, što ne obuhvata samo infrastrukturne programe. Akcenat treba biti na zdravstvenom programu, kaže Emina Osmanagić, direktor Instituta za populaciju i razvoj.

“Posljednjih godina ovaj problem je veoma izražen, s obzirom na nezaposlenost, kovid pandemiju, posljedice preživljenog rata, ali i političku situaciju. Sve su to uzroci zbog kojih mentalno zdravlje nije onakvo kakvo bi trebalo da bude”.

Na lokalnom nivou, koji je i najbliži građanima, postoji obaveza formiranja zdravstvenih savjeta po zakonu o principima lokalne samouprave i po zakonu o zdravstvenoj zaštiti, kaže Vesna Travljanin, direktor Saveza opština I gradova FBiH.

“Mnoge opštine još nemaju te savjete i današnji skup bi bio koristan da unaprijedimo stanje u toj oblasti, koja će rezulturati formiranjem mrežom zdravstvenih savjeta, jer mi i inače radimo po principu uvezivanja svih opština i gradova”.

Zdravlje ne znači samo zdravstveni sistem, zdravlje je mnogo više, te je u skladu s tim i potrebno djelovati po principu “zdravlje u svim politikama”, kaže pomoćnik ministra zdravstva FBiH Goran Čerkez.

“Ono što se dešava u lokalnim zajednicama ima određene reperkusije na zdravlje, bez obzira na to da li se radi o arhitekturi, da li se radi o bojama, zelenim površinama, o saobraćajnoj infrastrukturi i upotrebi te infrastrukture. Dakle, sve to ima veliki značaj na zdravlje. Svo to okruženje utiče na blagostanje i zadovoljstvo građanina koji se kasnije reflektuje kroz zdravlje, kako fizičko, tako i psihičko”.

Da se mora donijeti konkretne zdravstvena politika, i ne samo donijeti, nego i realizovati, smatra i ljekar u penziji Bakir Nakaš. Podsjetio je na to da je Zakon o pravima pacijenata usvojen 2010. godine.

“U tom zakonu mi smo predvidjeli da zdravstveni savjeti pri opštinama, pri lokalnim zajednicama, pri kantonima i pri Federaciji, trebaju da vode brigu o zaštiti i pravima pacijenata, o promociji zdravlja i svemu onome što je vezano za zdravlje. U roku od šest mjeseci sve opštine i ostali su trebali da osnuju zdravstvene savjete. Nažalost, koliko ja znam, možda jedna trećina zdravstvenih savjeta je osnovana, a pitanje je i koliko je od te jedne trećine u funkciji”, zaključuje doktor Nakaš.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare