Ozbiljan zdravstveni problem: “Hrkanje može izazvati srčane probleme i moždani udar”

Prema istraživanjima gotovo polovina odraslih osoba hrče dok spava. Hrkanje se može pojaviti i kod djece. Uzroci su različiti, a ljekari upozoravaju da ovaj problem nije bezazlen. "Hrkanje može izazvati moždani udar i srčane probleme", kazala je za N1 dr. Lejla Begović- Hadžibajrić, specijalista otorinolaringologije.

Zašto hrčemo?

Najmlađi običnu hrču zbog trećeg krajnika ili uvećana dva krajnika-adenonisi. To je lako rješivo operacijom. Kod odraslih može biti više uzroka – poremećaj u nosu, devijacije nosne pregrade. Fali vam zraka pa otvarate usta. Poznato je da kada spavamo, mišići vrata i ždrijela se opuste kao i cijelo tijelo i to može dovesti do toga. Ako neko ima veliko nepce, ono zapada u ždrijelo, produženu resicu i sl. Kada je neko previše umoran, konzumiranje alkohola isto može dovesti do hrkanja.

Da li više hrču muškarci ili žene?

To je izjednačeno sada. Možda je to i do tempa i načina života. Sve se promijenilo.

Koliko veze imaju gojaznost i alegrije?

I gojaznost i alergije imaju veze. Danas je svaki drugi čovjek alergičar, promjenom klime i uslova života. Alergija još više sužava dišne puteve. Alergije se mogu lakše rješavati sprejevima i lijekovima koji lokalno pomažu.

Koliko je hrkanje ozbiljan problem?

Hrkanje je ozbiljan problem, u težim slučajevima su potrebne operacije. Može narušavati zdravlje da djeluje na srce i mozak. Cijeli organizam pati, vi se probudite umorni. Nos ima funkciju zagrijava i vlaži zrak, kada ga nemate otvaraju se usta i ulazi isušen zrak. Javlja se nemiran i isprekidan san i to sve može imati ozbiljnije posljedice da uzorkuje.

Hrkanje i problemi sa srcem i mozgom?

Hrkanje može izazvati moždani udar i srčane probleme. Postoje testovi koji se radi. Ljudi se uspavaju i snimaju. Hrkanje nije bezazleno.

Može li se riješiti problem hrkanja?

Javljaju se i odrasli i roditelji zbog djece. Ukolik osjetite simptome trebate se javiti ljekaru da se ispita uzrok. Problem hrkanja se može riješiti u većini slučajeva. Savjetujemo pacijente da se okrenu na bok i dijetetsko-higijenski režim. Temperatura u sobi u kojoj se spavaa bi trebala biti oko 20 stepeni jer ako je toplije suši se zrak. Najbolje je staviti i mokar peškir na radijatore.

Pomagala?

Postoje pomagala – štipaljke i aparatići. Treba probati sve prije podvrgavanja većoj operaciji. Treba koristiti prirodne napitke, čajevi s medom i sprejeve na biljnoj bazi.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!