Još uvijek nije sasvim jasno koje sve dugotrajne posljedice može izazvati covid-19, no novo istraživanje pokazuje da se više od pola pacijenata koji su preboljeli covid-19 bori s depresijom.
U istraživanju je sudjelovalo 3.900 osoba, a rezultati su pokazali da je 52% njih patilo od depresije nakon prebolijevanja bolesti.
“Osobe zaražene koronavirusom mogu iskusiti simptome depresije mjesecima nakon početne dijagnoze”, kazao je vodeći istraživač i profesor psihijatrije na Medicinskom fakultetu na Harvardu dr. Roy Perlis.
Kombinacija kroničnog stresa tijekom pandemije i raskol na društvenim mrežama recept je za depresiju i tjeskobu, tvrdi Perlis.
Perlis ističe da još nije jasno je li depresija posljedica samog covida-19 ili je to posljedica stresa zbog borbe s pandemijom uz borbu protiv bolesti. Istraživači su također otkrili da su mladi muškarci koji su preboljeli teži oblik covida-19 imali veći rizik od razvoja depresije.
Ranije studije otkrile su vezu između depresije i gubitka mirisa i okusa među pacijentima koji boluju od covida-19, no Perlis i njegovi kolege nisu potvrdili tu povezanost. No, oni su pronašli vezu između glavobolje koja se javlja tijekom covida-19 i većeg rizika od pojave depresije, prenosi WebMD. Autori studije napominju da postoji i veća vjerojatnost da će bolesne osobe prijaviti da ih muči glavobolja.
Osim toga, istraživači navode da je moguće da su pacijenti koji su imali simptome depresije nakon bolesti imali te simptome i ranije ili da su se sporije oporavljali od depresije.
“Depresija je vrlo izlječiva bolest. Budući da su stope depresije trenutno tako visoke, posebno je važno osigurati da ljudi imaju pristup liječenju. Moramo potaknuti ljude da potraže pomoć ako imaju simptome depresije”, rekao je Perlis.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!