Splićanka zaradila neugodnu ‘ljetnu’ bolest: ‘Po tijelu mi se šire kraste, nepodnošljivo’

Zdravlje 26. jul 202411:38 0 komentara
impertigo
impertigo

“Dok smo bile na plaži, primijetila sam da mi se na usni pojavila crvena točkica. S obzirom na to da često dobijem herpes kad mi imunitet padne, prvo sam pomislila da je riječ o tome. Međutim, nakon povratka s odmora, točkica se počela širiti i pretvorila u mjehuriće ispunjene tekućinom. Dezinficirala sam područje i koristila mast za rane, ali stanje se nije popravljalo”, ispričala je za 24sata jedna Splićanka.

Otkrila je kako joj je doktorica objasnila da ima ‘slatke kraste’ te joj je prepisala antibiotike u obliku masti i tableta. Prema njezinim riječima, riječ je o impetigu, infekciji kože uzrokovanoj bakterijama Staphylococcus aureus ili Streptococcus pyogenes.

Iako se impetigo obično povezuje s djecom, odrasli ga također mogu razviti, naročito oni sa slabijim imunološkim sustavom ili ozljedama na koži. Ljetni uvjeti pogoduju razvoju bakterija, jer toplina i vlaga povećavaju znojenje, što stvara povoljne uvjete za infekciju.

Neugodna pojava

“Iskreno, nisam sigurna jesu li uzrok problematična posteljina u apartmanu ili morska voda”, ističe Splićanka te dodaje kako su joj u ljekarni rekli da ovo nije usamljen slučaj i da često dobivaju upite o istoj temi. Nažalost, i njezine prijateljice razvile su slične simptome nakon povratka s odmora.

“Kod mene su se kraste pojavile na bradi i tijelu, kod druge prijateljice oko usana, a treća ima osip na leđima… Na kraju sam dobila temperaturu, a svrbež je postao nepodnošljiv”, kazala je Splićanka.

Čitajte još: Manekenka iz Srbije nakon estetskih zahvata: Došlo je toga da ne ličim na sebe

“Radi se o stanju poznatom kao stafilodermija ili streptodermija, koje izazivaju spomenute bakterije. Ovo je ljeti često stanje koje se širi u manjim “epidemijama”. Zbog lakoće prijenosa, ove godine sam imala mnogo pacijenata s ovim problemom”, izjavila je mr. sc. dr. Gordana Bubičić-Bajek, dermatovenerologinja iz Zadra, komentirajući veliki broj slučajeva “slatkih krasti” prijavljenih u splitskoj regiji.

Može izazvati paniku

Ona napominje kako se infekcija najčešće javlja kod djece, obično oko usta i nosa, no može se pojaviti i na drugim dijelovima tijela. Početni simptomi su male crvene točkice koje se razvijaju u mjehuriće, a djeca često češkaju ta mjesta, što omogućuje širenje infekcije. Ako dijete, na primjer, ima ogrebotinu na licu, bakterije se mogu lako prenijeti češkanjem i proširiti na veće područje.

“Ovo može zabrinuti roditelje, no nije riječ o ozbiljnoj bolesti niti kompliciranom liječenju. Ključno je započeti s liječenjem čim se pojave mjehurići. U većini slučajeva dovoljna je primjena antibiotske masti lokalno. U težim slučajevima, kada se infekcija širi, propisuje se oralni antibiotik, a simptomi obično nestaju za nekoliko dana”, zaključuje dermatologinja.

Prevencija infekcije i pojava impetiga nije jednostavna, osim izbjegavanja kontakta s inficiranim osobama. Bakterije se prenose direktnim kontaktom, a toplina i vlaga, kao i ogrebotine na koži, dodatno pogoduju njihovom širenju. Infekcije su češće kod male djece i onih s oslabljenim imunitetom, no to nije strogo pravilo.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!