Pojava alergijskih reakcija u srednjim godinama života ne mora biti nužno povezana sa alergenima iz prirode. Doktorica Gorana Krstović – pulmologinja za N1 objašnjava sve češću pojavu nutritivnih alergija.
Doktorica objašnjava kako trenutne nestabilne vremenske prilike negativno utječu na naše rapoloženje i zdravlje.
“Javljaju se glavobolje i promjene raspoloženja jer mi znamo da volimo sunce i čovjek je preodređen za svjetlost, a kada je mrak kada je kiša i tmurno vrijeme onda to negativno djeluje na naše raspoloženje i na naše opšte stanje, prije svega psihičko”, istakla je Krstović u Novom danu.
Alergije i faktori koji utječu na pojavu istih
Krstović je dala definiciju alergija odnosno šta one predstavljaju.
“Alergija je odgovor što nam ne odgovara u tom trenutku”, objasnila je Krstović.
Navela je i koji faktori utječu na pojavu alergija.
“To je prije svega hrana, lijekovi, životinje, određena tkanina recimo koža, ubod insekta, sunce, zima, stres, sportske neke aktivnosti također mogu da budu okidač nekih alegrijskih reakcija”, kazala je Krstović.
Razlika između alergije i intolerancije na hranu
Mnogi miješaju alergiju i intolerancijiu na hranu te je Krstović objanila u čemu je razlika.
“Alergija na hranu podrazumijeva određene tegobe ili dobijete opis, svrab po koži, osjećaj peckanja po ustima. Kada je riječ o intoleranciji na hranu ona podrazumijeva probavne tegobe, imate osjećaj nadutosti, možete imati dijareju i to će polako da prođe”, istakla je ona.
Alergija na gluten
Kada je riječ o glutenu, Krstović navodi da mnogi na svoju ruku ga izbacuju iz ishrane što nije dobro te je to potrebno uraditi kada se osjete poteškoće u stomaku i onda je potrebno izvršiti testiranje i tek onda u konsultacijama sa doktorom vršiti određene radnje.
“U apotekama postoje brzi testovi na gluten koji mogu da se urade”, ispričala je ona.
Kako na tržište tokom pristižu mnoge voćke i povrće, mnogi misle da su alergični na određeni proizvod te Krstović navodi da se tada zapravo dovode u zabludu.
“To nije reakcija na paradajz, jagodu nego na pesticide”, navela je.
Anafilaktički šok
Situacija kada neko zbog alergije doživi anafilaktički šok odnosno, kako je Krstović, istakla kolaps organizma potrebno je adekvatno reagovati ali ukazuje da tog medikamenta nema kod nas.
“Epipen injektor, autoinjektori to su injekcije koje mi u BiH nemamo. Ona je kao inzulinska injekcija i jednostavna je za davanje i neko drugi može da mu da”, objasnila je .
Također, Krstović je ispričala razliku između adrenalinske injekcije i Epipena.
“Razlika između adrenalinske injekcije i Epipena je što je u Epipenu tačno određena doza koja spašava život i to bi bilo dobro da imamo i pacijenti to kupuju u drugim zemljama”, kazala je ona.
Poljubac sa osobom koja je jela nešto na šta ste vi alergični
Na pitanje šta će se desiti ukoliko poljubite osobu koja je nešto jela a na šta ste vi alergični, Krstović navodi sljedeće:
“Nećete umrijeti, nećete dobiti anafilaktički šok, ali možete dobiti tegobe. Ako je osoba pojela neku hranu a vama je alergen i poljubite se, vi možete osjetiti tegobe od peckanje u grlu ili da vam oteknu usta. Zbog toga je dobro poznavanje jednih drugih”, kazala je.
Istakla je da svakako i sa alergijom i bez nje prije poljupca sa drugom osobom operemo i osvježimo usta i grlo.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!