Temperatura: Znate li kada je pravo vrijeme za početi uzimati lijek, a kada za obratiti se ljekaru?

Zdravlje 23. dec 202316:54 0 komentara
Shutterstock

Visoku temperaturu ne treba liječiti čim se pojavi, odnosno lijekovi nisu potrebni dok ne pređe 38,5 stepeni, osim ako nemamo druge simptome, od glavobolje do bolova u cijelom tijelu, kaže dr. Dragan Soldo, porodični ljekar iz Zagreba.

Nešto hladniji dani i visoka vlažnost vazduha pogoduju virusima, pa je mnogo onih koji su ovih dana ‘pokupili’ prehladu. Najčešće se javlja uz kijanje, kašalj, pojačan curenje iz nosa, mada mogu biti i faze začepljenja nosa, a prvog ili drugog dana od pojave simptoma često je prisutna i blago povišena temperatura.

„Visoku temperaturu ne treba liječiti čim se pojavi. To je znak da se tijelo bori protiv bolesti i da će obično nestati samo od sebe“, kaže dr. Soldo za 24sata.hr.

Važno je kako se osjećate

Ako se javi temperatura niža od 38,4 stepena, ne treba odmah piti lijek za snižavanje, ako se inače ne osjećate loše. Bolje je da skinete dio odjeće, da se tijelo prirodnim putem rashladi, ili da se istuširate vodom koja je samo dva stepena hladnija od tjelesne temperature, kaže doktor.

„Samo ako temperatura pređe 38,5 stepeni i ne pada neko vrijeme, odnosno ako i sa nešto nižim temperaturnim vrijednostima imate glavobolju i osjećate se fizički loše, treba da popijete antipiretik“, savetuje ljekar.

On dodaje da ako nema drugih simptoma osim temperature, najbolje je izabrati lijek na bazi paracetamola, dok u slučaju glavobolje, umora, osjećaja da vas je neko tukao, bolova u mišićima i kostima možete izabrati lijek na bazi ibuprofena, koji ima antiinflamatorno dejstvo i ublažiće simptome.

Temperatura između 38 i 39 stepeni generalno je znak da se tijelo bori sa bolešću i može da traje ili da se ponavlja do pet dana, što se smatra normalnim tokom bolesti. Međutim, ako duže traje, moguće je da je to znak zapaljenskih procesa u organizmu, pa se treba obratiti ljekaru.

Kolika temperatura se smatra visokom?

„Kada temperatura poraste iznad 39,5 stepeni, smatramo da je to visoka temperatura. U tom slučaju je dobro odmah početi sa snižavanjem temperature hladnim oblogama i kupkama, ali nikako u previše hladnoj vodi, jer to može dovesti do konvulzivnih napada. Istuširajte se ili lezite u mlaku vodu i obavezno popijte lijek za snižavanje temperature“, kaže doktor.

Ako je potrebno, lijek se može uzimati tri do četiri puta dnevno, prema uputstvu koje ste dobili od ljekara ili farmaceuta.

Mjere za djecu

Poseban oprez se savjetuje kod dece: Lijekovi nisu potrebni do 38 stepeni, ako je dijete sa temperaturom dobro, ima apetit i želju za igrom.

U ovom slučaju, dovoljno  osloboditi dijete od odjeće ili ga rashladiti u kadi ili pod tušem čija temperatura odgovara tjelesnoj. S druge strane, i na nižim temperaturama treba reagovati ako je dijete letargično i nema apetit.

Ako djetetu visoka temperatura potraje, a posebno ako ne prođe nakon što ste mu dali lijek, obavezno se obratite ljekaru.

Sa visokom temperaturom uopšte treba biti oprezan: Sve preko 40 stepeni je stanje koje zahtijeva hitnu pomoć, jer čak i ako traje relativno kratko, može dovesti do oštećenja brojnih organa i sistema u tijelu , upozorava doktor.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!