
U posljednje četiri godine, Federacija Bosne i Hercegovine bilježi zabrinjavajući porast broja žena oboljelih od raka grlića maternice, bolesti koja se uz pravovremenu prevenciju može gotovo potpuno spriječiti. Na osnovu analize koja je provedena u šest kantona u FBiH ustanovljeno je da je ova vrsta karcinoma najzastupljenija u Tuzli i Sarajevu. Također, istaknuto je i to da podaci iz prakse ukazuju na to da sistem u FBiH ne funkcioniše kako bi trebao.
Asocijacija za kolposkopiju i patologiju grlića maternice FBiH prikupila je podatke iz šest kantona (Unsko-sanski, Tuzlanski, Zeničko-dobojski, Hercegovačko-neretvanski, Zapadnohercegovački i Kanton Sarajevo), što čini obuhvat od 80 posto ukupne populacije Federacije (1.800.000 ljudi), a rezultati o broju oboljelih žena su poražavajući.
Za četiri kantona nema podataka
Preostala četiri kantona, prema riječima doktorice Mahire Jahić, specijaliste ginekologije i akušerstva, i predsjednice Asocijacije te učesnice u ovom istraživanju, nisu obrađena radi nedostatka podataka, što, kako kaže, predstavlja dodatni izazov u praćenju ovog važnog javnozdravstvenog problema.
Jahić dodaje da su brojke koje su prikupljene i alarmantne. Tako je u 2020. godini od karcinoma grlića maternice u FBiH registrirano 300 slučajeva, 2021. - 283, 2022. - 296, a 2023. - 457 slučajeva obolijevanja.
"Prosječna učestalost ovog oboljenja je 53 slučaja na 100.000 žena, a samo u posljednjoj godini zabilježen je porast od čak 54 posto u odnosu na godinu ranije. Stopa obolijevanja 2023. iznosi 72 oboljele žene na 100.000, što je daleko iznad evropskog prosjeka, pa čak i iznad zemalja s ograničenim zdravstvenim resursima poput Zambije ili Tanzanije gdje je učestalost ove bolesti 60 na 100.000 žena", navela je Jahić.
Poređenja radi, Norveška, Švedska, Danska i Irska imaju manje od 10 slučajeva na 100.000 žena zahvaljujući organiziranim screening programima i HPV vakcinaciji. Kada je riječ o zemljama regije, Jahić dodaje da Hrvatska bilježi oko 15, Srbija 17, a Crna Gora 26 slučajeva obolijevanja na 100.000 žena.
"Najveći broj oboljelih zabilježen je u Tuzlanskom i Kantonu Sarajevo, dok rast broja slučajeva bilježe još Unsko-sanski i Zeničko-dobojski kanton. S druge strane, u Hercegovačko-neretvanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu broj oboljelih žena u blagom je padu. Dubinska analiza Tuzlanskog kantona (2020 - 2024.) otkrila je 580 slučajeva karcinoma grlića maternice", kazala je Jahić pa dodala:
"Posebno zabrinjava što čak 77 posto oboljelih čine žene u dobi od 40 do 69 godina, s vrhuncem učestalosti između 50. i 69. godine života. To znači da sistematski screening za žene od 20. do 65. godina nije dovoljno dostupan, organizovan ili promovisan".
Karcinom materice se može spriječiti
Karcinom grlića maternice jedna je od rijetkih malignih bolesti koja se može spriječiti redovnim ginekološkim pregledima (Papa test), testiranjem na HPV i vakcinacijom mladih protiv HPV-a.
Međutim, problem je što, prema riječima Jahić, Federacija BiH i dalje nema organizovane screening programe na nivou cijelog entiteta, masovnu HPV vakcinaciju mladih djevojčica i dječaka i zdravstveni informacioni sistem koji osigurava ravnomjerno i tačno prikupljanje podataka.
Stoga medicinski stručnjaci i članovi Asocijacije, pozivaju federalne i kantonalne vlasti da hitno djeluju.
"Potrebno je hitno uvesti organizovane screening programe za žene od 20. do 65. godina starosti te povećati obuhvat HPV vakcinacije, posebno kod mlađih uzrasta. Vrlo je važno organizirati i edukativne kampanje u kantonima s porastom broja oboljelih, ali i uspostaviti jedinstven zdravstveni informacioni sistem u Federaciji. Nadalje, potrebna nam je i evaluacija postojećih zdravstvenih politika kako bi se razlikovalo bolje dijagnosticiranje od stvarnog pogoršanja epidemiološke slike. Rak grlića maternice je bolest koju možemo spriječiti, ali samo ako imamo jasan plan, koordinaciju institucija i kontinuiranu edukaciju. Vrijeme je da zdravlje žena postavimo na listu prioriteta", zaključila je Jahić.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare