Zašto ignorišemo važnost HPV vakcina: “Slovenija na godišnjem nivou uradi konizacija, koliko se u BiH uradi za manje od mjesec dana”

Zdravlje 15. dec 202314:59 0 komentara
JOE RAEDLE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

HPV infekcija, polno prenosiva bolest koju izaziva Humani papiloma virus, jedna je od najrasprostranjenijih u svijetu. Prema pojedinim istraživanjima, najmanje 50% spolno aktivnih osoba bude inficirano barem jednom u životu. Virus pogađa oba spola, ali teže posljedice ostavlja na zdravlje žena, s obzirom da je vodeći uzročnik raka grlića materice. Osim toga, virus može izazvati rak i drugih genitalnih organa, te pojavu polnih bradavica (kondiloma).

Virus je rasprostranjen i u Bosni i Hercegovini. Stručnjaci naglašavaju da je u prevenciji i zaštiti ključna vakcinacija. U Republici Srpskoj vakcinacija devetovalentnom vakcinom počela je krajem marta i besplatna je za dječake i djevojčice od jedanaest do četrnaest godina.

“Vakcinišu se u domovima zdravlja. Djeca prethodno budu pregledana kod pedijatra. Na taj način su zaštićena od maligniteta”, kaže Nina Rodić – Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

Rodić navodi da je ova vakcina trijumf medicine. Vakcinisati se mogu i osobe starije od 14 godina, ali za njih jedna doza košta 210 KM. Nakon 12 mjeseci prima se druga doza.

“Svako ko kaže da uzrokuje sterlitet, ne poznaje patofiziologiju u medicini i način nastanka određenih stanja. Mi svoje dječake i djevojčice štitimo od maligniteta, koji odnosi najveći broj života kod žena u BiH zajedno sa karcinomom dojke. Slovenija na godišnjem nivou uradi konizacija, malih hirurških zahvata na grliću materice, koliko se u BiH uradi za manje od mjesec dana. To je šokantna činjenica za naše društvo”, pojašnjava Rodić.

Vakcina protiv HPV-a u svijetu se koristi već 17 godina. U svakoj zemlji, uvođenjem vakcine trend prijave karcinoma grlića materice rapidno opada.

“Krajnje je vrijeme bilo da se uvede i kod nas. To je vakcina koju mogu da prime svi i smisla ima i do 45 godina, pa i više. Imali smo osobe koje imaju 52 godine. Ali eto neka granica je 45 godina. Ukoliko osoba u tim godinama nije imala oboljenje, vjerovatno je stvorila neku vrstu imuniteta”, zaključuje Rodić.

Opširnije u videu ispod.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!