Obilježava se 30 godina od početka opsade Sarajeva. Brojne izložbe, konferencije i projekcije upriličene su povodom godišnjice. Tako su danas predstavljene izložbe Pravednici, Opsada, kao i Shooting in Sarajevo i to je samo dio programa obilježavanja.
Sjećanje na opsadu čuva se u muzejima, arhivima, a izložbe podsjećaju na te dane. Sjećanje je ipak najintenzivnije u ljudima. Samo 17 godina tada je imao Nedim Arslan. Rat mu je, kaže, ukrao mladost.
“Babo mi je poginuo na Markalama to me naljutilo. Umjesto djevojke da ganjam, ja kalaš imao u rukama, a Poljinama sam bio na liniji sa 17. Moja poruka je: Želim da uvijek vlada mir, ko želi rat bio mu u kući, narodski rečeno”, kazao je Nedim.
Smrt, bol i rane bile su svakodnevne. A i danas su primjetne. Smrt djeteta najteža je strana rata. U Sarajevu su ubijene stotine mališana. I život jedanaestogodišnje Irme, kćerke Fikreta Grabovice, tokom opsade zauvijek ugašen.
“Sjećanja su još uvijek svježa, kao da je to sve bilo nedavno, rane koje smo mi roditelji gubitkom najdražih bića one su otvorene. Ne mogu se zaliječiti. Ne postoji ništa što ih može zaliječiti”, kaže Fikret Grabovica, Udruženje roditelja ubijene djece Sarajava.
Strahoti opsade svjedočili su strani i domaći novinari, međunarodna zajednica i cijeli svijet. Reporter Tony Birtley proveo je sve ratne godine u BiH.
“Osam mojih dobrih prijatelja je poginulo na zadacima. Htio sam da ispričam priču. Nisam očekivao da ću biti ranjen. Htio sam prenijeti tu snažnu priču! Važnost se i danas vidi. Ako recimo ne odu novinari u Ukrajinu, onda nećete saznati istinu”, kazao je Tony Birtley, ratni reporter.
A da bi čuvali sjećanje na istinu, odnosno na sve ono što su preživjeli Nedim, Fikret i hiljade drugih Sarajlija, nekoliko izložbi upriličeno je širom grada. Svoja vrata otvorio je i Tunel spasa. Njegov značaj bio je nemjerljiv za grad koji je silno krvario i kojem je sve nedostajalo.
Na ovaj način dopremljeno je mnogo hrane, medikamenata i oružja u opkoljen grad. Dašak slobode dopirao je kroz njega do Sarajeva. Tako Sarajlije najčešće opisuju Tunel spasa.
Ovdje se mogu pogledati i arhivski snimci, ali i prisjetiti na sve ono što je činio život u ratnom Sarajevu.
“Mogu pogledati i jedan dokumentarni film u sklopu kojeg mogu vidjeti autentične snimke svakodnevnog granatiranja građana i načina na koji su građani preživljavali. U sklopu kompleksa postoje i izložbe fotografija koje oslikavaju taj period opsade”, kazala je Belma Čuzović, Tunel D-B.
Filmove građani, povodom godišnjice, mogu pogledati i u kinu Meeting Point. Sve do četvrtka retrospektiva filmova o opsadi biće prikazana u terminima od 12, 15,18 i 21h.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!