Oglas

In memoriam Edin Numankadić

Neka umjetnička djela nadžive svoje autore, a neka postanu dio identiteta grada u kojem su nastala

author
Adrijana Gavrić
23. jun. 2026. 21:06
edin numankadic
Privatna arhiva

Preminuo je jedan od najznačajnijih bh. likovnih umjetnika Edin Numankadić. Brojni prijatelji i kolege opraštaju se od čovjeka koji je iza sebe ostavio bogato umjetničko stvaralaštvo. Izložba koja je trebala biti otvorena 25. juna, povodom njegovih 5 decenija rada, je odgođena.

Oglas

Neka umjetnička djela nadžive svoje autore, a neka postanu dio identiteta grada u kojem su nastala. Upravo takav trag iza sebe ostavio je Edin Numankadić, jedan od najznačajnijih likovnih umjetnika. Njegov odlazak predstavlja veliki gubitak.

"Nismo samo mi njegovi prijatelji i rodbina izgubili, izgubila je BiH. Edo je bio institucija koja hoda. To malo ljudi zna. On je bio tih, nenametljiv, nasmijan, izuzetno obrazovan", rekao je Džeko Hodžić, umjetnik.

Na likovnoj sceni bio je aktivan od početka sedamdesetih godina prošlog vijeka. Bio je jedan od osnivača Muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi, te dugogodišnji član ULUBiH-a. Imao je više od 50 samostalnih i preko 300 kolektivnih izložbi širom svijeta. Dobitnik je Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva i Orden Francuskog viteza umjetnosti i književnosti.

"Veliki prijatelj. Čovjek od kojeg smo mi mladi mogli svašta naučiti. Sve mlađe generacije koje su bile u njegovom društvu su uživale", rekao je Adis Lukač, umjetnik

Elma Alić - Šobot kazala je: "Htio je da se približi mladima. Organizovali smo često razgovore sa mladim umjetnicima i uvijek je govorio: 'Znate, vaša umjetnost ne treba da se svidi svakom.'"

Numankadić je decenijama bio direktor Olimpijskog muzeja u Sarajevu, a tokom opsade 1992. godine, spasio je eksponate iz zapaljene zgrade muzeja, te tako sačuvao naslijeđe Zimskih olimpijskih igara.

"U ulozi čuvara Muzeja ostao je vjeran do posljednjeg dana, prolazeći kroz najteže periode koje jedan kulturni radnik može zamisliti. Kada je 1992. godine Muzej u Vili Mandić planuo pod granatama, Edin nije posustao. Gledajući kako muzej gori, on je sa nekolicinom saradnika, u nevjerovatno opasnim i turbulentnim okolnostima, uspio spasiti veliki broj eksponata", naveli su Olimpijskog komiteta BiH.

Vijest o odlasku Numankadića stigla je uoči otvaranja njegove velike izložbe "Prisustvo", koja je bila zakazana za 25. jun u Umjetničkoj galeriji BiH. Ova postavka, trebala je obilježiti 80 godina rada Galerije, ali i donijeti presjek 50 godina umjetničkog stvaralaštva Edina Numankadića.

"Ali eto, umjesto radosti otvaranja nove izložbe, došlo je neplanirano vrijeme svođenja računa. Tvoje prisustvo na likovnoj sceni je grandiozno, to ti niko ne može osporiti, a odsustvo će biti uvijek protkano sjetom i tugom, jer smo svi svjesni ogromnog gubitka", naveli su iz Umjetničke galerije.

"Mi smo znali prije dvije godine da će imati tu izložbu "Prisustvo"... takav naziv, a sada njegovo odustvo", kazala je Alić - Šobot.

Njegov glas je utihnuo, ali ono što ostaje jesu djela koja će nastaviti govoriti i podsjećati na čovjeka koji je umjetnosti posvetio cijeli svoj život.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama