Ruski uticaj na zemlje zapadnog Balkana teče u vidu krajnje desničarskog mađarskog premijera, Viktora Orbana, koji je, kako je tvrditi prema analizama stanaka koje je u posljednje vrijeme imao s predsjednikom Republike Srpske, Miloradom Dodikom, kao i predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, nemoguće zanemariti. No, ovakva jaka veza koju Kremlj uživa u Europi, temelji se na snažnim zajedničkim interesima koje Orban, Dodik i Vučić pak dijele unutar svojih interesnih grupa.
Ko je Viktor Orban?
Viktor Orban, glasan zagovornik onoga što sam naziva “neliberalnim” oblikom vladavine, korača daleko i od onoga što bi demokratski sistem jedne članice Europske Unije trebao izgledati. Nepoželjan u Briselu, ali neophodan. Prijatelj Aleksandra Vučića, zagovornik politike Vladimira Putina. Omiljen u Trumpovim krugovima. Orban nije uvijek bio poznat kao ultra-desničar, njegova metamorfoza u konzervativca dogodila se 90-tih godina.
2010. Fideszova pobjeda na općim izborima oslobodila je Orbanovu ruku što mu je omogućilo da preradi ustav 2012. godine. Potpuno transformisani nekadašnji liberal, postaje ultra-desničar.
2015. Izborni sistem je ponovo uspostavljen. Nacionalizam je pojačan, posebno tokom migrantske krize u Evropi 2015. godine, Orbanova vlada podigla ograde kako bi sprečila uglavnom muslimanske izbeglice. Orban se na međunarodnom planu sprijateljio sa autoritarnim vladama Rusije i Kine, čije je interese štitio tokom glasanja u EU.
2023. Danas Orban odlučuje da li će Švedska ući u NATO i kako će uspostaviti svoju sigurnosnu politiku, a ojačao je prijateljstvo i s Dodikom i Vučićem.
EUFOR pod mađarskim vodstvom
Austrija prvi put nakon 15 godina komandno vodstvo nad misijom EUFOR-a u Bosni i Hercegovini prepušta Mađarskoj. U analizi stranih medija o situaciji u zemlji navodi se da bi dolaskom Mađarske na čelo EUFOR-a moglo doći i do neizvijesnosti zbog “orijentacije neliberalne i autokratske vlasti u Mađarskoj”, te podrške mađarskog premijera Viktora Orbana Miloradu Dodiku. Althea, mirovna misija EUFOR-a u BiH, najduža je vojna operacija EU te jedina misija koja ima izvršni mandat da koristi silu. Operacija Althea, formalno Snage Evropske unije EUFOR, je vojno raspoređivanje u Bosni i Hercegovini radi nadgledanja vojne primjene Dejtonskog sporazuma. Nasljednik je NATO-ovog SFOR-a i IFOR-a. Prelazak iz SFOR-a u EUFOR bio je u velikoj mjeri promjena imena i zapovjednika: 80% trupa je ostalo na mjestu. EUFOR je formalno zamijenio je SFOR 2. decembra 2004. godine.
EUFOR je preuzeo sve misije SFOR-a, osim lova na pojedince optužene pred Tribunalom za ratne zločine, posebno Radovana Karadžića, bivšeg lidera Republike Srpske, i Ratka Mladića, njihovog bivšeg vojnog lidera.
EUFOR danas ima policijske dužnosti protiv organizovanog kriminala, za koji se veruje da je povezan sa osumnjičenim ratnim zločincima. Radi sa Policijskom misijom Evropske unije u Bosni i Hercegovini (EUPM) i sa nadležnim MUP-opvima u zemlji.
Od februara 2023. godine, ukupna snaga EUFOR-a je približno 1.000 vojnika iz 22 zemlje, uključujući zemlje članice EU i zemlje koje nisu članice EU, a koje su prisutne u EUFOR-u (Albanija, Austrija, Belgija, Bugarska, Čile, Češka, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Nizozemska, Poljska, Portugal, Sjeverna Makedonija, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švicarska i Turska). Velika Britanija je 18. decembra 2020. godine obilježila kraj svog 16-godišnjeg doprinosa EUFOR-u, nakon Brexita.
Mađarski general-major László Sticz, komandant za modernizaciju i transformaciju mađarskih odbrambenih snaga. Dobitnik “Počasti za Alijansu” jedna je od počasti koju mađarski ministar odbrane može dodijeliti vojnom osoblju. “Počasti za Alijansu” mogu se dodijeliti samo do 20 pojedinaca godišnje.
Ko je Viktor Orban, kako izgleda njegova vladavina, da li je skepticizam opravdan?
Gosti komentatori Ike Ferrer Gotić su CNN-ov Nic Robertson, mađarski novinari Dániel Rényi i Szabolcs Panyi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare