Pronađeni dokazi o devetoj planeti u našem sistemu

Nauka 20. jan 201621:03 > 21. jan 2016 07:20
Reuters

Američki astronomi tvrde da imaju jake dokaze koji potvrđuju postojanje devete planete u našem Sunčevom sistemu, koji se nalazi daleko od patuljaste planete Plutona.

Tim naučnika iz Caltecha (California Institute of Technology) ipak još uvijek nema direktne observacije kojima bi potvrdili postojanje planete, već se njihova tvrdnja bazira na načinu kako se drugi daleki objekti kreću.

Ukoliko se njihova tvrdnja potvrdi tačnom, nova planeta imala bi deset puta veću masu od Zemlje, a orbita dvadeset puta udaljenija od orbite Neptuna koji se oko Sunca okreće na prosječnoj udaljenosti od 4,5 milijarda kilometara. U stvari, da bi se ta planeta okrenula oko Sunca treba joj između 10.000 i 20.000 godina

Astornomi iz Caltecha imaju nejasnu ideju gdje tačno na nebu se ta planeta nalazi te će njihov rad zasigurno “zapaliti” kampanju koja će je pokušati pronaći.

“Na Zemlji zapravo postoji mnogo teleskopa koji bi je mogli pronaći”, rekao je doktor Mike Brown te dodao kako se nada da će nakon njihove objave ljudi diljem svijeta krenuti u potragu za tom devetom planetom.

Ideja o tome da možda postoji takozvana Planeta-X koji se kreće u dalekom dosegu našeg sistema spominje se već više od stotinu godina.

Ono što ovu, novu tvrdnju čini nešto zanimljivijom je njezin autor.

Doktor Mike Brown specijalizirao se u potražnji dalekih objekata te je njegovo otkriće 2.236 kilometara širokog Erisa u Kuiperovom pojasu 2005. upravo dovelo do “democije” Plutona kao planete. Novootkrivena planeta ne bi trebala imati taj problem je bi njena masa mogla biti 5.000 puta veća od Plutonove.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.