De Bruyne i Foden doveli “Građane” na bod iza Tobdžija

Nogomet 25. apr 202423:02 0 komentara
REUTERS/Molly Darlington

Fudbaleri Manchester Cityja u velikom stilu nastavljaju potjeru za vodećim Arsenalom. Građani su gostovali na jugu Engleske i iz Brightona se vraćaju sa tri velika boda.

Utakmica je završena ubjedljivom pobjedom ekipe Pepa Guardiole – 0:4.

Prva tri gola postignuta su poslije nešto malo više od pola sata igre, a strelci su bili Kevin De Bruyne i Phil Foden. Njih dvojica bili su izuzetno raspoloženi za igru u prvih 45 minuta.

Domaći Galebovi smatrani su potencijalnom „minom“ za City, međutim ispostavilo se da je šampion Engleske lakše došao do trijumfa nego što se očekivalo.

Ekipa Roberta De Zerbija igra jedan od najljepših fudbala u Premijer ligi, bez kalkulacija uvijek spremna za nadigravanje sa rivalom, ali protiv raspoloženih Građana nije imala šanse.

City je poveo u 17. minutu na spektakularan način: akciju je započeo Phil Foden, sa desnog krila je centrirao Kyle Walker, a Kevin De Bruyne se bacio kao da je rasni golgeter, a ne prefinjeni vezni igrač i udarcem glavom atraktivno poslao loptu pod samu prečku – 0:1.

Devet minuta kasnije gosti su dobili mali poklon – Foden je proklizao i pao, a australijski sudija Jared Gillettet dosudio slobodan udarac. Izveo ga je upravo Foden, lopta je na putu do gola pogodila Grosa, promijenila pravac i završila u mreži – 0:2.

U 34. minutu već je bilo 0:3. Ovog puta su grubo pogriješili fudbaleri Brightona, konkretno mladi Argentinac Valentin Barko, izgubio je loptu u kaznenom prostoru što je odmah kaznio Foden svojim drugim pogotkom.

Taj drugi Fodenov gol bio je jubilarni njegov 50. u Premijer ligi.

U drugom poluvremenu bilo je malo manje uzbuđenja, mada su oba tima nastavila sa ofanzivnom igrom, a sreća i naklonjenost arbitara bili su i dalje na strani gostiju.

U 62. minutu golman Cityja Ederson poslao je sjajnu dijagonalu ka Walkeru, čuvar mreže Brightona Jason Steele je internevenisao, ali se lopta odbila do Julijana Alvareza i to je bilo 0:4.

Manchester City je poslije ove pobjede preskočio Liverpool i sad ima samo bod manje od vodećeg Arsenala, takođe ima i utakmicu manje odigranu.