Reporter N1 Miodrag Sovilj posetio je Lazarevo, selo u Srbiji u kojem se skrivao Ratko Mladić.
Na tabli na ulazu u selo stoji da se ono zove Lazarevo, ali u samom mestu odomaćio se drugi naziv. Sve to od kako je u ovoj kući 2011. godine okončano bjekstvo haškog optuženika Ratka Mladića.
Zvanična verzija kaže da ga je u njoj šest godina krio brat od strica, Branislav Mladić, koji je zbog toga osuđen na uslovnu kaznu, a preminuo je pretprošle godine.
Sin Mladićevog jataka, Danko, i dalje živi u porodičnoj kući, međutim, pred kamere N1 nije hteo. Telefonom nam je rekao da je ova priča za njega gotova stvar.
U centru sela svuda se mogu vidjeti grafiti podrške generalu optuženom za ratne zločine, prema kojima i glavna ulica nezvanično nosi njegovo ime.
Mještani vjeruju da je Mladić heroj
Mještani, mahom kolonisti iz Bosne i Hercegovine, gotovo listom vjeruju u narativ da je njihov bivši sugrađanin – heroj.
“Žao mi je što nisam znala da je tu, verovatno bih više učinila, i mi svi. Može da dođe ko god hoće, niko ga ne bi oduzeo i odveo”.
“Ja radim u školi i mogu vam reći da su deca, naprosto, slika našeg društva i mogu često da čujem nešto u vezi s tim. Ali to je politika i mi u školi ne smemo o tome da pričamo, tako da, ne znam šta da vam kažem”.
U lokalnoj kafani prate se vijesti. Čekajući presudu, mještani se prisjećaju dana kad je glavna vest, kako oni tvrde, sjedila s njima.
“On se nije krio u Lazarevu. On je bio gospodin ovde, šetao je ulicama, i u kafanama, i u apotekama i prodavnicama. Nigde se on nije krio, laže čitav Zapad”.
“To da li je hiljadu zarobljenika…hiljadu zarobljenih su pobili. Ali to ti je sve ona… osveta”.
N1: Pa i to je ratni zločin?
“Jeste ratni zločin. Ali muslimanski ratni zločin”.
“Haški tribunal je, što je rekao moj Šešelj, poslednja sudnica u svetu”.
Za ove ljude, priča o odgovornosti za ratne zločine tu se – završava.
N1: Ako bude osuđen, hoće li to promijeniti vaš stav o njemu?
“Ne! On je srpski general i ostaje uvek”.