Adriana Hodžić: Jedinice ROSU upotrebile prekomernu silu

Regija 27. mar 201810:18 > 10:29
Tanjug/AP//Visar Kryeziu

Direktorica administracije u Opštini Sjeverna Mitrovica Adriana Hodžić smatra da su specijalne jedinice ROSU upotrijebile prekomjernu silu za koju nije bilo potrebe. Zamjenica predsjednika GI Srbija, demokratija, pravda Ksenija Božović smatra da predstavnici Srba treba da napuste Vladu, Skupštinu Kosova i sve organe u kojima participiraju.

“Mislim da svi relevantni faktori treba da se uključe da se tenzije smire i da se ovako nešto više nikada ne dogodi”, kazala je direktorka administracije u opštini Severna Mitrovica Adriana Hodžić.

Hodžić smatra da su Specijalne jedinice ROSU upotrijebile prekomjernu silu, a da za to nije nije bilo potrebe.

“To definitivno nije pozitivna poruka. To nije smelo da se dogodi i ja se nadam da će neko odgovarati za sve ono što se juče desilo”.

Nakon ubistva Olivera Ivanovića ovo je bio jedan od najtežih dana za građane sjevernog dijela Kosovske Mitrovice, smatra Ksenija Božović zamjenica predsednika Građanske inicijative SDP.

Ona je kritikovala predstavnike međunarodne zajednice zbog blagih kritika povodom jučerašnjeg događaja u kojima je policija upotrebila oružje, suzavac i šok bombe na goloruki narod.

“Narod se još uvek nije vratio normalnom načinu života nakon ubistva Olivera Ivanovića. Najmanje je trebalo da se desi ovako nešto. Ovo je strašno i sramno”, kaže Božovićeva.

Božovićeva smatra da je hapšenje Marka Đurića i njegovo privođenje do stanice policije u Prištini bilo krajnje ponižavajuće, ne samo za njega kao državnog činovnika već i za čitav srpski narod na Kosovu.

“Ono u Prištini je bilo sramno. Vidi se da je bilo inscenirano, jer automobil u kojem je dovezen Marko Đurić mogao je da priđe blizu Suda, nije imalo potrebe da ga onako vodaju kroz ulice Prištine. Međutim, očigledno da je sve bilo inscenirano kako bi se ponizio državni službenik Vlade Republike Srbije”, kaže Božovićeva.

Nakon privođenja Marka Đurića, predstavnici Srpske liste su saopštili da su pokrenuli inicijativu za istupanje iz kosovskih institucija.

Međutim, kako navodi Radio KiM, jutros nije bilo moguće stupiti u kontakt sa predstavnicima ove liste, a mediji navode da su otputovali u Beograd na sastanak sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Nakon tog sastanka bi mogao da se očekuje definitivan stav o tome hoće li i ubuduće nastaviti rad u kosovskim institucijama.

Ksenija Božović smatra da bi predstavnici Srba trebalo odmah da napuste vladu, skupštinu i sve organe u kojima participiraju.

“Treba odmah da se povuku, treba odmah da istupe iz kosovskih institucija, da iz Skupštine izađu, da odbornici napuste skupštine, a mišljenja smo da treba da se povuče potpis i sa Briselskog sporazuma”.

Jučerašnji događaji mogli su štetni po međuetničke odnose na Kosovu, a mogli bi dodatno zategnu i odnose između predstavnika Beograda i Prištine.

“To nije smelo da se desi, da ljudi koji su ključni u pregovorima da budu tako poniženi. Kosovske vlasti su se ponašale jako kruto, dok što se tiče Marka Đurića ne znam šta mu je to trebalo, zašto je on sebe doveo u takvu situaciju. Ipak to nije u interesu nikoga, niti predstavlja dobar prizor u svetu”.

Dešavanju u Mitrovici bi mogli da dovedu do otežavanja dijaloga koji se vodi u Briselu, smatra Nedžemdin Spahiu novinar i analitičar iz Južne Mitrovice.

“Ne znam da li će biti prekinut ali će biti otežan. To što je ključni član koji je u pregovorima tako ponižen će imati posledice”, smatra Spahiu.

U jučerašnjoj akciji kosovskih specijalaca tokom razbijanja skupa o unutrašnjem dijalogu o Kosovu koji je počeo u Kosovskoj Mitrovici povređeno je preko trideset ljudi. Među njima i zvaničnici u vladi Kosova i Vladi Srbije, Nenad Rikalo i Željko Jović.

Pretučen je i snimatelj RTS Vladimir Milić, a uništena je i televizijska oprema nekoliko medija koji su pratili jučerašnja dešavanja u Mitrovici.

Takav postupak policije prema medijima kritikovali su predstavnici srpskih udruženja novinara, dok su reakcije albanskih kolega izostale, prenosi Radio KiM.