Crna Gora dan poslije: Koje opcije su sada na stolu

Regija 08. feb 202213:21 0 komentara
Screenshot

Crnogorski triler koji je cijeli region pratio od 17. januara, kada je Dritan Abazović najavio formiranje manjinske Vlade okončan je jučer, kada je parlament razriješio dužnosti predsjednika tog tijela Aleksu Bečića. Prethodno je u istom domu pala Vlada Zdravka Krivokapića - glasovima opozicije i Građanskog pokreta URA. Jedini "preživjeli" iz velike trojke je Dritan Abazović koji će sada pokušati da svoju ideju sprovesti u djelo.

Iako se određeni rasplet situacije dogodio sinoć, institucionalna kriza u Crnoj Gori daleko je od rješenja.

Nakon pada Vlade i razrješenja predsjednika Skupštine, predstoji period pregovora, tokom kojih će Abazovićeva URA raditi na formiranju manjinske Vlade, dok je na poslanicima da izaberu novog predsjednika.

Do tog trenutka, parlamentom će predsjedavati doskorašnji potpredsjednik Strahinja Bulajić iz redova Demokratskog fronta (DF).

Kada je o Vladi riječ, na potezu su URA, SNP i manjinske partije. Kako su iz pokreta URA isticali prethodnih dana, razgovori sa saveznicima su već počeli, a tokom ove nedjelje za pregovarački sto bit će pozvani DF, ali i Demokrate Alekse Bečića. Cilj je jasan – završetak razgovora za deset dana i što brže formiranje manjinske Vlade.

Međutim, pitanje je da li je u ovako kompleksnom političkom trenutku moguće pregovore okončati u tako kratkom roku.

Druga opcija, onu koju su priželjkivali Zdravko Krivokapić i Aleksa Bečić su vanredni izbori, koje bi pripremila tehnička Vlada. To znači da se mandat vraća građanima, koji ponovo odlučuju kome će dati glas i šansu za formiranje nove Vlade i parlamentarne većine.

S obzirom na to da procenat glasova koje je URA dobila na izborima u augustu 2020. godine – 5,53 posto, Krivokapić i Abazović su vjerovali da će se ovakav rezultat ponoviti, što bi članovima pokreta URA jasno stavilo do znanja da nemaju potrebnu podršku građana za konstruisanje vlasti. Da su poslanici crnogorskog parlamenta podržali inicijativu Zdravka Krivokapića za skraćenje mandata Skupštini, to bi označilo kraj aktuelne parlamentarne većine, a predsjednik Milo Đukanović morao bi da raspiše vanredne izbore u roku od 100 dana.

To se nije dogodilo, te šansu sada ima Abazovićeva URA i njeni saveznici.

Manjinska ili tehnička Vlada

Suštinska razlika između manjinske i tehničke Vlade je u sastavu. Manjinsku Vladu koju predlaže URA činili bi članovi tog pokreta, Socijalističke narodne partije (SNP), kao i manjinske partije.

Ako je, ipak, riječ samo o prelaznom rešenju do nekih novih izbora i stabilnije parlamentarne većine – Vlada bi bila tehnička i nju bi mogli da čine i članovi DF-a, Demokrata i Demokratske partije socijalista (DPS). S obzirom na to da je Abazović ranije istakao da za DF i DPS nema mjesta u Vladi, ova opcija je manje vjerovatna.

Ulazak Demokrata u Vladu također je upitan, s obzirom na stepen polarizacije koji postoji između njih i pokreta URA.

U prilog činjenici da je manjinska Vlada mnogo izvjesniji ishod govori i činjenica da su Demokrate kivne na URU zbog rušenja “prve demokratske vlasti” u Crnoj Gori, ali i vjerovatnoća da URA zapravo želi Vladu kojom će upravljati na duži vremenski period, ne samo do organizovanja novih izbora.

Pred Crnom Gorom se sada nalaze samo dvije opcije – manjinska Vlada ili vanredni izbori, što zavisi od toga da li će Abazović, koji se pominje kao mandatar za sastav Vlade, uspjeti u svojoj namjeri da u narednih 100 dana formira Vladu.

Zasad, on ima podršku SNP-a, CIVIS-a, manjinskih partija, DPS-a koji neće biti dio te Vlade, ali ne i DF-a i Demokrata.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!