Od 1967. do 2007. godine, Federalni istražni biro metodično je prikupljao informacije o kraljici soula, Arethi Franklin, koristeći lažne telefonske pozive, infiltraciju i visoko pozicionirane izvore.
Arethin FBI dosje dugačak je 270 stranica, prošaran izrazima poput “crni ekstremisti”, “prokomunistički”, “mrzim Ameriku”, “radikalan”, “rasno nasilje” i “militantna crnačka moć” i preplavljen je sumnjom prema pjevačici, njezinom radu te sumnjom prema drugim aktivistima i zabavljačima s kojima je pjevačica provodila vrijeme. Neki su dokumenti uveliko redigirani, a drugi ukazuju na to da bi FBI mogao imati dodatne materijale. Rolling Stone je zatražio od FBI-a da učini dostupnim sve dodatne zapise.
“Nisam baš siguran je li moja majka bila svjesna da je na meti FBI-a i da ju je pratio. Ali znam da nije imala apsolutno ništa za skrivati”, rekao je sin Arethe Franklin, Kecalf Franklin, za Rolling Stone.
Rođena u Memphisu 1942. i odrasla u Detroitu, mlada Aretha Franklin pjevala je u gospel horu gdje je njen otac Clarence L. Franklin bio svećenik i aktivist za građanska prava, a ona je krenula njegovim stopama.
Arethin rad u ime građanskih prava i njena povezanost s Martinom Lutherom Kingom Jr., Angelom Davis i drugim revolucionarima socijalne pravde, postali su preokupacija FBI-a, a agenti su redovno pratili pjevačicine adrese, telefonske brojeve i ostale aktivnosti – ukazuju na to dokumenti koje je dobio magazin Rolling Stone.
Aretha Franklin and Martin Luther King with her father, Reverend C.L. Franklin, Detroit: pic.twitter.com/CxAFcJdF0k
— Michael Beschloss (@BeschlossDC) August 31, 2018
Uz sav nadzor, dokumenti FBI-a sadrže pisma i izvještaje o prijetnjama smrću Franklinovoj. Tako je, na primjer, 1974.godine, primila zlokobno pismo u kojem pošiljalac od pjevačice traži novac i prijeti joj riječima “ne bih volio uvlačiti tvoga oca u ovo.”
1979. godine, četiri mjeseca nakon što je njen otac ubijen u Detroitu, primila je prijetnju od čovjeka koji je rekao da će ubiti nju i njenu porodicu. U odvojenom incidentu, dosjei pokazuju pokušaj iznude protiv Arethe. Podaci o osumnjičenicima za ove incidente su redigirani.
"Soul, well, it’s being sung all over the world by millions of people of all races and colors. But, there is one lady here at home who stands head and shoulders above all the rest. Because very simply she doesn’t sing soul she is soul.” -#SammyDavisJr, November 1968 pic.twitter.com/v1n2fUmwxj
— Aretha Franklin (@ArethaFranklin) November 1, 2022
Među dokumentima do kojih je došao Rolling Stone, od kojih je s nekih nedavno skinuta oznaka tajnosti, nalazi se i dokument iz 1968. koji govori o planovima za ispraćaj Martina Luthera Kinga Jr., a koji je nazvan “rasnom situacijom”.
Agencija je također pokušala i nije uspjela povezati Franklin s radikalnim pokretima. U jednom slučaju, FBI je detaljno opisao njen ugovor s Atlantic Recordsom iz 1971. “za slučaj” da bi agenti mogli povezati Arethino poslovanje sa strankom Black Panther.
Drugi dokument pod naslovom “Moguće rasno nasilje” opisuje incident iz augusta 1968. kada je Franklin otkazala nastup u amfiteatru “Red Rocks” u blizini Denvera u Coloradu. Prema lokalnim medijskim izvještajima u to vrijeme, navijači su se uključili u “20-minutnu gužvu” i “lomili stolice, oštetili koncertni klavir, pa čak i zapalili drveće, grmlje i hrpe smeća.”
AUG 5th, 1968. Aftermath of riot at canceled Aretha Franklin concert, Red Rocks Amphitheater in Morrison Colorado. pic.twitter.com/bKyRLAUhj5
— JORIAL (@Jorial) September 3, 2016
Agencijske bilješke kažu da je “nemir počeo oko 21 sat nakon što je gospođica Franklin odbila nastupiti jer njezin honorar, za koji je garantirao promotor, nije stigao.”
Franklin se tada ispričala svojim fanovima i rekavši da se nada da će im novac biti vraćen. Imala je čvrsto pravilo: morala je biti plaćena prije nastupa, obično u gotovini. Pjevačica se navodno plašila da će biti prevarena, kao i mnogi istaknuti crni muzičari.
Uprkos četiri decenije nadzora i stotinama stranica bilješki, FBI u konačnici nikada nije otkrio ništa što bi povezivalo kraljicu soula s bilo kojom vrstom ekstremističkih ili radikalnih aktivnosti. “Poznavajući moju majku i način na koji je radila svoj posao, znam da nije imala šta skrivati. Kao što vidite…nisu pronašli baš ništa”, rekao je na kraju njen sin Kecalf Franklin.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!