Mundobasket: Drama derbija Sjeverne Amerike za treće mjesto nakon produžetka pripala Kanadi

Košarka 10. sep 202312:38 0 komentara
REUTERS/Eloisa Lopez

Košarkaši Kanade savladali su reprezentaciju SAD-a rezultatom 127:118 i okončali Svjetsko prvenstvo u košarci na trećem mjestu.

Kanađani su mnogo bolje otvorili meč. Serijom od 8:0 otvorili su utakmicu i preuzeli kontrolu utakmice. Barrett, Brooks i Dort sa po osam koševa su ih u prvoj dionici vodili i do dvocifrene razlike.

Pred sami kraj prve četvrtine Kanađani su imali i plus 13, a samo su Reaves i Portis Amerikance držali u igri, te je prva četvrtina završena rezultatom 34:25 za Kanadu.

Drugu četvrtinu su Amerikanci otvorili furiozno, pa su za manje od tri minute izabranici Stevea Kerra stigli zaostatak i poveli sa 38:36 na 7:46 do poluvremena. Austin Reaves je u tom periodu bio najraspoloženiji košarkaš na terenu.

Do kraja poluvremena igralo se koš za koš, snage su bile izjednačene na terenu, pa se na odmor otišlo pri rezultatu 58:56 za Kanadu.

Izuzetno zanimljivo je bilo i u trećoj dionici. Kanađani su u prvim minutama ponovo napravili razliku, ovaj put od sedam poena, sredinom četvrtine Amerikanci su prišli na minus dva, ali je nova serija Kanađana obezbijedili novu prednost od plus 6 (87:78).

Treća četvrtina završena je rezultatom 91:82.

Početkom četvrte dionice, izabranici Stevea Kerra krenuli su na sve ili ništa i uspjeli serijom od 10:0 da izjednače na 94:94.

VEZANE VIJESTI

U Završnicu se ponovo ušlo sa apsolutnom neivjesnošću, a dva minuta prije kraja Bridges je pogodio trojku za vodstvo, a dobio je i dodatno slobodno bacanje za vodstvo SAD-a 105:103. Uzvratili su Kanađani trojkom Brooksa za erupciju oduševljenja u dvorani u Manili.

Prava drama na kraju meča, u samo nekoliko sekundi Amerikanci su stigli četiri poena zaostatka i do kraja meča izjednačili na 111:111. Na 0.6 sekundi od kraja Kelly Olyinik promašio je trojku za pobjedu pa je meč otišao u produžetak.

I u dodatnom vremenu Kanađani su bolje započeli. Stvorili su prednost od plus šest poena na dva i po minuta do kraja produžetka. Na 45 sekundi do kraja trojkom RJ Barretta pobjegli su na plu 9, 124:115 i meč je faktički bio okončan.

Najefikasniji u redovima Kanade bio je Dillon Brooks sa 37 poena, 4 skoka i 5 asistencija, dok SAD-a istakao se Edwards sa 24 poena.

U 14:40 bit će odigrano veliko finale.