Shai i Giddey nose Thunder – mogu li do serije sa Jokićem?

Košarka 13. apr 202307:45 0 komentara
Stephen Lew-USA TODAY Sports

Košarkaši Oklahoma City Thundera pobijedili su u utakmici NBA play-ina u četvrtak rano ujutru po srednjoevropskom vremenu. Tim Mikea Degnolta savladao je kao gost Oklahoma City Thunder rezultatom 123:118 i sada će igrati protiv Minnesota Timberwolvesa za mesto u play-offu najjače košarkaške lige svijeta.

Pobjednik duela Thunder – Timberwolvesa, u kojem će tim iz Mineapolisa biti domaćin, zauzeće osmo mjesto tabele Zapadne konferencije. Utakmica Oklahome i Minensote zakazana je za noć između petka i subote po srednjoevropskom vremenu.

To praktično znači da će bolji iz tog meča u prvoj rundi play-offa igrati protiv Denver Nuggetsa.

Ukoliko bude slavila, Oklahoma će se vratiti u NBA doigravanje poslije dvogodišnje pauze, a već je postignut veliki uspeh, budući da se “Grmljavini“ nije predviđao veliki uspjeh u tekućoj sezoni.

Kao i u najvećem broju slučajeva, ključni čovjek Oklahoma Cityja u ovoj utakmici bio je kanadski bek Shai Gilgeous-Alexander. On je odigrao 41 minut, ubacio 32 poena (11/22 iz igre, 8/8 slobodna bacanja), a pratio ga je 20-godišnji Australijanac Josh Giddey, koji je upisao tzv. “Sombor double“ – to znači da su mu jedna asistencija ili skok nedostajali da upiše triple-double. Giddey je posle 42 minuta u igri imao 31 poen (također 11/22 iz igre), 9 skokova i 10 asistencija.

Još jedan Kanađanin, Lugenz Dort, odigrao je odlično za Thunder – postigao je 27 poena i imao 5 skokova. Dario Šarić je imao 4 poena i 3 skoka za pobjednika, a u sastavu Oklahome već dugo zbog povrede nema srpskog internacionalca Alekseja Pokuševskog.

U redovima Pelicansa, koji su izgubili i u prvom meču play-ina, najefikasniji je bio Brendon Ingram. Sjajno krilo ubacilo je 30 poena (10/19 iz igre), a imao je Ingram i 6 skokova i 7 asistencija. Tray Murphy imao je 21, Herb Jones 20 poena za domaćina iz Luizijane, a litvanski centar Jonas Valančunas zabilježio je double-double sa 16 poena i 18 skokova. Podbacio je C.J. McCollum sa 14 poena (5/15 iz igre).

U izuzetno neizvjesnom finišu presudile su najveće zvijezde. Vodili su domaći u posljednjem minutu, ali je odgovornost preuzeo Alexander i teškim šutem donio pola koša prednosti New Orleansu. Sa druge strane neuspješan je, također poslije teškog šuta, bio Ingram, što je praktično riješilo pitanje pobjednika.

Oklahoma se nada bajkovitom okončanju turbulentne sezone, u kojoj je Alexander izrastao u istinsku superzvezdu NBA košarke, a u regularnom toku sezone Thunder je ostvario skor 40-42.