"Infarkt" završnica u Sočiju: Hrvatska u polufinalu SP-a

Nogomet 07. jul 201821:40 > 22:50
Reuters

Reprezentacije Rusije i Hrvatske odmjerile su snage u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Rusiji, a polufinale nakon velike borbe izborila je selekcija Hrvatske , i to nakon penala. Regularni dio meča završen je rezultatom 1:1, u produžecima su pogađali Vida i Fernandes za konačnih 2:2 i takozvanu "fudbalsku lutriju".

Vrlo dinamična utakmica, ali sa maksimalnom dozom opreza mogla se vidjeti na Olimpijskom stadionu u Sočiju.

Selektori i jedne i druge reprezentacije držali su se svojih taktičkih zamisli, a iako se prave, stopostotne prilike mogu izbrojati na prste jedne ruke gledaoci su uživali u zaista dobrom i napetom fudbalu.

Hrvatska je na otvaranju preuzela inicijativu, imali su loptu više u svojim nogama, dok su Rusi bili nešto brži u tranziciji i htjeli su što prije doći do protivničkog šesnaesterca. To im se ostvarilo u 30. minuti. Cheryshev i Dyuba su odigrali dupli pas, nakon kojeg je Cheryshev šutirao i maestralno pogodio rašlje gola Daniela Subašića.

Odgovor je stigao jako brzo. Nakon samo devet minuta. Akcija Hrvatske je otišla duboko u kazneni prostor Rusa, Mandžukić je vidio Kramarića koji se odlično kretao, centrirao mu, a ovaj glavom pogodio za 1:1.

Nastavak meča, slična slika kao na otvaranju susreta. Hrvatska je mogla do vodstva u 60. minuti. Nakon jedne gužve u šesnaestercu lopta je došla do Perišića. Napadač Intera je dobro šutirao, međutim iako je lopta pogodila unutrašnji dio stative – nije ušla u gol. U 76. minuti bila je još jedna dobra prilika za Hrvatsku iz šesnaesterca Rusije, ali izblokiran je udarac Modrića.

Rusija je, iako vrlo ofanzivna, djelovala kao da previše komplikuje u fazi napada – a osim nekolicine poluprilika nisu ozbiljnije prijetili golu Subašića. Regularnih 90 minuta okončano je rezultatom 1:1, što znači da je meč otišao u produžetke.

Na terenu je bilo evidentno da obje reprezentacije daju svoj maksimum, a prvi su popustili Rusi.

Na semaforu je stajala okruglo 100. minuta meča – kada su se ponovo veselili Hrvati. Luka Modrić je izveo korner, a na pravom mjestu je bio Domagoj Vida, stoper Hrvatske koji pogađa za 2:1. Ovo je ujedno bio prvi gol u produžecima na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.

Najbolju priliku za poravnanje Rusija je imala u 111. minuti. Kuzyayev je odlično šutirao sa vrha šesnaesterca nakon jednog prekida – ali Subašić sigurno hvata loptu. Ipak, u 115. minuti – nova erupcija oduševljenja. Ovog puta na licima Rusa.

Dzagoev je centrirao iz slobodnog udarca, a domaće navijače u trans baca Fernandes, koji je savladao i večeras, vrlo sigurnog Danijela Subašića. Ovime je zaključena fantastična predstava sa po dva gola u obje mreže i novo uzbuđenje u obliku penala.

Smolov je očajno izveo prvi penal, kojeg mu je odbranio Subašić. Brozović je pogodio za 1:0 u penal seriji, a na 1:1 je izjednačio Dzagoev.

Akinfeev je u drugoj seriji odbranio udarac Matea Kovačića. Fernandes je potom šutirao za prednos Rusije i promašio. Na 2:1 za Hrvatsku u penalima povisio je Luka Modrić.

Rezultat je bio 2:2 nakon udarca Ignashevica, a onda je Domagoj Vida pogodio za 3:2, a na 3:3 izjednačio Kuzyayev, a onda je Rakitić bio siguran za 4:3 i veliko slavlje Hrvatske.

Uspješniji su bili reprezentativci Hrvatske koji su tako izborili polufinale Mundijala, u susretu koji je zaista zaslužio prefiks “za infarkta”.