EP kvalifikacije: Njemačka i Poljska direktno na EP

Nogomet 11. okt 201522:34 > 22:59
Getty Images Sport, Boris Streubel

Kvalifikacije su završene i u Grupi D, a direktan plasman u Francusku obezbijedile su Njemačka i Poljska.

Njemačka je u 80. minutu meča protiv Gruzije osigurala prvo mjesto u grupi. U prvom poluvremenu nije bilo golova. Pet minuta igralo se u drugom kada je Miler sa penala doveo Njemačku u vodstvo, ali je samo tri minuta kasnije Kankava izjednačio rezultat. Pobjedu i prvo mjesto u grupi Njemačkoj je donio Kruse.

Poljska je do drugog mjesta u grupi i direktnog plasmana na završnicu Evropskog prvenstva došla pobjedom protiv Irske u duelu koji je direktno odlučivao o tome ko će u Francusku a ko u baraž.

Poljaci su poveli preko Kričovjaka u 13. minutu da bi samo tri minuta sa bijele tačke Volters vratio nadu Irskoj. Levandovski je bio čovjek odluke u 42. minutu kada je i postavio konačan rezultat.

U meču koji nije bio rezultatski važan, Škotska je kao gost savladala Gibraltar sa 6:0. Golove za Škotsku su od 25. do 56. minuta postigli Martin, Maloni i dva Flečer. Flečeru je za ova dva pogotka bilo potrebno samo četiri minuta, da bi pet minuta prije isteka regularnog vremena postigao gol za het trik. Konačnih 6:0 postigao je u drugom minutu nadoknade Nejsmit.

U ponedjeljak se od 18 sati sastaju: Austrija – Lihtenštajn (SK4), Rusjia – Crna Gora (SK1) i Švedska – Moldavija, dok od 20:45 igraju: Belorusija – Makedonija, Estonija – Švicarska (SK4), Litvanija – Engleska (SK2), Luksemburg – Slovačka (SK6), San Marino – Slovenija (SK5) i Ukrajina – Španija (SK1)