VIDEO| Zmajevi očitali nogometnu lekciju Švicarcima u Cirihu

Nogomet 29. mar 201622:07 > 22:13
Facebook

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je u prijateljskom susretu u Cirihu domaću selekciju Švicarske rezultatom 2:0 zahvaljujući golovima Edina Džeke i Miralema Pjanića.

Reuters
Reuters
Reuters
Ilustracija
Reuters
Reuters

Sjajno je bh. tim otvorio meč. Statistika često umije prevariti, ali ako jedna ekipa za pet minuta izvede jednak broj kornera, onda je to pravi pokazatelj kako su se odvijale stvari na terenu na početku večerašnje utakmice.

No, prvu priliku imao je domaćin. Haris Seferović našao se u idealnoj situaciji, namjestio se i šutirao, ali je lopta uz dosta sreće za goste, otišla pored gola. Igrao se drugi minut utakmice. Minut poslije, na drugoj strani terena zaprijetio je Edin Džeko, ali je pogodio vanjski dio mreže.

Zmajevi su držali nadmoć na sredini terena, čuvali loptu i strpljivo stezali obruč oko gola Yanna Sommera. Isplatilo se to u 14. minuti. Bila je to akcija iz udžbenika, Senad Lulić pogodio je Džeku, a ovaj posjetio na najbolje dane.

Zasluženo vodstvo izabranika Mehmeda Baždarevića koji su i do kraja prvog dijela igre držali ravnotežu na sredini terena premda su domaći imali nešto veći broj šansi za postizanje golova.

Pjanićevo remek djelo

U finišu je Vedad Ibišević imao dobru šansu, lijepo je prihvatio loptu u petercu domaćih, šutirao desnom nogom, ali je lopta otišla preko gola. Ni on, ni ostali reprezentativci BiH kao ni selektor Baždarević, nije imao za čime žaliti jer su na odmor otišli kod vodstva, bilo je, dakle, 0:1.

Silovito su Švicarci otvorili nastavak meča, a u 47.minuti promašili su idealnu priliku, pred Asmirom Begovićem nakon genijalnog pasa Granit Xhake našao se Renato Steffen, ali promašio šansu za reprezentativni prvijenac.
Selektor bh. tima na teren je u nastavku poslao tim identičan onom s početka meča, ali sa znatno izmijenjenim ulogama. Očekivao je napade domaćina, napadi su i stigli, ali je stigao i moment inspiracije Miralema Pjanića koji u 57. minuti zabio jedan od najljepših golova u karijeri.

Džeko je izborio slobodan udarac na savršenom mjestu, loptu je naštimao Romin Mali princ, uzeo zalet, raspalio i pogodio. Bilo je to pravo remek djelo, jedan od golova koji se pamte i dugo nakon posljednjeg sudijskog signal.

Jalovi napadi Švicaraca

Nakon 0:2, domaćin je još više napao, ali onih velikih šansi nije bilo sve do 83. minute utakmice kada je zaprijetio Seferović, ali je iz vrlo dobre pozicije šutirao visoko preko gola. Do kraja susreta, vremena za promjene nije bilo. Ostalo je 0:2.

Treba reći da je meč u Cirihu pokazao sve dobre strane Mešinog tima. Bila je to jedna od najboljih utakmica reprezentacije BiH u posljednje 2-3 godine, model, primjer da se može i protiv najboljih. Pobjeda za pregršt optimizma uoči početka kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Švicarska: Sommer, Schar (od 46. Klose), Lichsteiner (od 65. Lang), Senderos, Rodriguez (od 66. Moubandje), Xhaka, Fernandes (od 46. Embolo), Kasami (od 73. Tarashaj), Steffen, Mehmedi (od 46. Zuffi), Seferović.

BiH: Begović (od 62. Burić), Vranješ, Spahić (od 79. Cocalić), Zukanović( od 85. Grahovac), Kolašinac, Bešić, Pjanić (od 73. Duljević), Lulić, Višća (od 50. Sušić), Ibišević (od 66. Hadžić), Džeko.

Nakon večerašnjeg susreta i svega prikazanog na terenu, ostaje još veći žal zbog činjenice da na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu u Francuskoj nećemo vidjeti najbolje bh. nogometaše.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.