Arsenal i Porto razdvojili penali, Tobdžije u četvrtfinalu Lige prvaka

Nogomet 12. mar 202423:49 0 komentara
Reuters/Andrew Boyers

Fudbaleri Arsenala savladali su Porto rezultatom nakon izvođenja jedanaesteraca i plasirali se u četvrtfinale fudbalske Lige prvaka.

Nakon dosta nezanimljivog početka utakmice, Arsenal je imao šansu preko Sake, ali je njegov snašan udarac sa ruba šesnaesterca odbranio Diogo Costa.

Odgovorio je Porto preko Evanilsona u 16. minuti. Šutirao je fudbaler Porta sa 20-ak metara, ali bio je za malo neprecizan, a lopta je otišla pored desne stative.

Isti igrač imao je veliku šansu u 22. minuti. Našao se nakon serije dodavanja sam pred golmanom Arsenala, ali je mu je Raya odbranio šut.

Nakon toga tempo je ostao visok, ali nije bilo velikih prilika za pogodak, sve do 41. minute, kada je Arsenal došao do gola. Trossard je dobio loptu na lijevo strani, ušao u šesnaesterac, raspalio ka golu, a Costa je bio nemoćan. Arsenal je u tom trenutku izjednačio rezultat iz prve utakmice, te je u ukupnom skoru bilo 1:1.

Gol Trossarda pogledajte OVDJE.

To je bilo sve u prvih 45 minuta.

REUTERS/Hannah Mckay

U drugom dijeli meča vidjeli smo opreznije timove, jer su fudbaleri oba kluba bili svjesni da ih jedna greška može koštati nastavka evropske avanture u najjačem takmičenju.

Arsenal je pokušavao držati kontrolu nad posjedom lopte, no gosti su se izuzetno borili i nisu dozvoljavali Tobdžijama da lako dođu do šanse za gol.

Gosti su i imali prvu veliku šansu u drugom poluvremenu, i to tek u 70. minutu utakmice. Francisco Conceicao je primio loptu na rubu kaznenog prostora, potegao ka golu, ali je Raya sjajno odbranio njegov pokušaj.

Posljednjih 20 minuta pripali su u potpunosti domaćima koji su u posljednjih deset minuta stvorili dvije velike prilike, ali ni Gabriel Jesus, koji je sa peterca šutirao pravo u golmana Porta, niti Bukayo Saka, čiji je šut također odbranio golman Porta, nisu uspjeli postići gol.

Utakmica je nakon regularnih 90 minuta otišla u produžetke.

Produžeci

Prvi produžetak bio je šansa za domaće da ponovo uspostave kontrolu nad utakmicom, dok je Porto djelovao umornije i čekao je svoju šansu iz kontranapada, ali prvu šansu je imao Porto.

U 101. minuti Taremi je nakon sjajnog solo prodora šutirao sa 16 metara, ali je lopta otišla pored gola, ali je prvi produžetak završen bez novih pogodaka.

U drugom produžetku Arsenal je i dalje napadao, a najbolju šansu imali su u 110. minuti kada je Saka nakon duplog pasa sa Odegaardom ušao u šesnaesterac, ali je njegov udarac sa sedam metara izblokirao Otavio.

Penali

Odegaard je prvi šutirao za Arsenal i pogodio, a u prvoj seriji je za Porto šutirao Pepe i također bio precizan unatoč salvi zvižduka navijača Arsenala.

U drugoj seriji Havertz je bio miran i precizan, pa je Arsenal poveo, a Pendel je promašio svoj penal uz mali dodir golmana Raye.

Saka je u trećoij seriji sigurno pogodio mrežu Coste za privremenih 3:1, dok je za Porto šutirao Marko Grujić, čiji je šut Raya također zakačio, ali mu je lopta prošla kroz ruke.

U četvrtoj seriji Declan Rice je šutirao po sredini gola i bio precizan. S druge strane, Galeno je promašio, te je Arsenal prošao dalje.