Arsenal savladao City nakon drame i penala za trofej Community Shield

Nogomet 06. aug 202319:15 0 komentara
REUTERS/Peter Cziborra

Fudbaleri Arsenala savladali su Manchester City nakon penala i drame, te osvojili prvi trofej u novoj sezoni na Wembleyu pred 81.145 gledalaca.

Reuglarnih 90 minuta završeno je 1:1, a u penal seriji Arsenal je slavio 4:1.

Uvodni dio utakmice protekao je bez velikih prilika Cityja i Arsenala, a onda su Građani imali prvu ozbiljniju priliku u 14. minuti. Rodri se namjestio na ivici šesnaesterca, ali njegov udarac odlazi tik pored stative Ramsdalea.

Odgovorile su Tobdžije desetak minuta kasnije. White je prošao po strani uposlio Havertza u petercu, a Nijemac u padu ne šutira baš najbolje i lako to brani Ortega, a lopta se odbije do Martinellija, kojeg blokira dobro postavljena odbrana Građana.

REUTERS/Dylan Martinez

Ekipa Mikela Artete preuzela je terensku inicijativu u nastavku. Saka se našao u dobroj prilici i izgradio sebi prostor, ali je na kraju iz dobre situacije iskosa loše zahvatio loptu i nova prilika ostala je nerealizovana.

Nastavili su igrači Arsenala da dominiraju u prvom poluvremenu i novu veliku šansu imao je Havretz, kada se našao u prilici jedan na jedan sa golmanom Cityja, ali se odlučio na jak udarac po sredini gola, što je pročitao njemački golman.

Uspjeli su aktuleni prvaci Evrope osujetiti sve napade Arsenala, a onda je uslijedio lukav pokušaj Rodrija sa pola terena i malo je falilo da nadmudri Ramsdalea, koji je bio daleko od svog gola.

Početkom drugog dijela mogao je sastav Pepa Guardiole do vodstva, ali udarac glavom Stonesa još jednom Ramsdale.

Utakmica je ušla u mirniji period igre, a Guardiola je izveo Kovačića i Haalanda, a uveo De Bruynea i Palmera.

Upravo obvaj dvojac donio je vodstvo Manchesteru u nastavku. Belgijanac je spustio glavom loptu talentovanom dvadesetjednogodišnjaku, a Englez majstorski pogađa za 1:0.

Dobili su krila fudbaleri Cityja nakon gola, pa su ubrzo krenuli u ofanzivu i stvorili dvije dobre prilike. Međutim udarce Fodena i Rodrija odbranio je Ramsdale i ostavio Arsenalu nadu za poravnanje.

Glavni sudija meča Stuart Attwell produžio meč za osam minuta, a ali igrali se mnogo duže.

Trossard je šutirao u 11. minuti sudijske nadoknade, a lopta se odbila od Akanjija i završila iza leđa Ortege za 1:1.

Pristupilo se nakon posljednjeg sudijskog zvižduka izvođenju penala.

Odegaard je prvi izveo penal za Arsenal i bio precizan. S druge strane prečka je spriječila De Bruynea da izjednači u penal seriji.

Poveli su Topnici 2:0 u seriji nakon sigurne realizacije Trossarda. Prvi gol Cityju donio je hladnokrvno Bernardo Silva.

Nisu griješili Artetini momci ni u trećoj seriji, Saka je poslao loptu u jednu stranu, a Ortega je otišao u drugu. Treći izvođać penala za City bio je Rodri, ali Ramsdale je pročitao Španca i odbranio.

Ovjeru prvog trofeja za Tobdžije donio je Fabio Viera golom u četvrtoj seriji.