Arsenal strijepio u derbiju Londona, ali ostao u borbi za titulu prvaka

Nogomet 28. apr 202417:02 0 komentara
Action Images via Reuters/Paul Childs

Fudbaleri Arsenala savladali su velikom derbiju Londona ekipu Tottenhama rezultatom 2:3 i tako ostali u borbi za titulu prvaka Premier lige.

Ovom pobjedom Arsenal je povećao prednost na čelu tabele na četiri boda više u odnosu na drugoplasirani Manchester City, ali šampion Engleske ima čak dvije utakmice manje odigrane.

Činilo se da je u derbiju sjevernog Londona sve bilo riješeno poslije malo više od pola sata igre kada su gosti stekli čak tri gola prednosti.

Tobdžije su povele samo minut pošto im je poništen gol Havertza zbog ofsajda u koje se našao kapiten Odegaard. Bilo je to u 15. minutu, korner je izveo Bukayo Saka, a autogol je postigao Danac Pierre Emil Hojbjerg.

Tottenham je vrlo brzo uzvratio, u 21. minutu prvo je Romero pogodio stativu, a samo minut kasnije mrežu Arsenala zatresao je Miki Van de Ven, ali je VAR utvrdio da se mladi Nizozemac u začetku akcije nalazio u ofsajdu.

Nastavio je domaći tim sa napadima, u 27. minutu stvorila se gužva u kaznenon prostoru gostiju, u prvom trenutku izgledalo je da bi Tottenham mogao da dobije penal (pao Kuluševski), međutim Tobdžije su brzo izvele kontra-napad, Kai Havertz je idealno pronašao omalenog ali brzonogog Bukaya Saku, koji sa desne strane pogađa suprotan ugao gola golmana Viccarija – 0:2.

Samo desetak minuta kasnije već je bilo 0:3. Ponovo korner, ovog puta sa lijeve strane, izveo ga je Declan Rice, a najsnalažjliviji u šesnaestercu Tottenhama bio je Kai Havertz.

Drugo poluvrijeme počelo je otvorenom igrom i šansama na obje strane, a gol su u 64. minutu konačno postigli domaći fudbaleri i to poslije velike greške golmana Arsenala Davide Raye. Španac je povratnu loptu Gabriela bukvalno poklonio Christianu Romeru, a Argentinac je bez poteškoća zatresao mrežu gostiju – 1:3.

U 87. minutu dosuđen je penal za Tottenham, Declan Rice je bukvalno šutnuo Bena Daviesa, a nakon pouziva iz VAR sobe i odgledanog snimka sudija Michael Oliver pokazao je na bijelu tačku. Loptu je uzeo Son Heung-Min i bukvalno zakucao u mrežu – 2:3!

Do kraja meča viđena je drama, Tottenham je pokušao da dođe do senzacionalnog remija, ali se rezultat više nije mijenjao.

Ovim porazom Tottenham je umanjio šanse u borbi za mjesto koje vodi u Ligu šampiona. trenutno je peti na tabeli sa čak sedam bodova manje od aston Ville, mada ima dvije utakmice manje odigrane.

Manchester City u posljednjem meču 35. kola od 17.30 gostuje Nottingham Forestu.

U istom terminu odigran je mali derbi juga Engleske u kome je Bournemout kao domaćin bio ubjedljiv protiv Brightona – 3:0.