Danska savladala Sloveniju i plasirala se na EP, Poljska ostala bez šansi za direktan plasman

Nogomet 17. nov 202322:40 0 komentara
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix via REUTERS

Večeras su odigrane utakmice 9. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. u Njemačkoj u grupama E i H.

Danska je na Parkenu večeras ugostila Sloveniju i slavila rezultatom 2:1. Ovom pobjedom Danska je i matematički obezbijedila plasman na Evropsko prvenstvo, dok će Slovenija u posljednjem kolu odlučivati sama o svojoj sudbini, a na domaćem terenu dočekat će Kazahstan. Izabranicima Matjaža Keka za odlazak na EP bit će dovoljan samo bod, dok Kazahstancima igraju samo tri boda.

Poveli su domaći u 26. minuti, Andreas Christensen je odigrao odličan centaršut, koji je pokupio Joakim Maehle unutar šestnaesterca, gdje si je oslobodio malo mjesta i poslao loptu u mrežu za 1:0.

Četiri minuta poslije poravnavaju Slovenci, Erik Janža je sjajno izveo slobodni udarac lopta je ušla u gol malo ispod prečke – 1:1.

Danci ponovo dolaze u vodstvo u 55. minuti, Thomas Delaney je pokazao svoje odlične sposobnosti kada je unutar šestnaesterca iz voleja poslao loptu u donji desni ugao – 2:1.

U zadnjoj, odnosno predzadnjoj utakmici u grupi E, Poljska je u Varšavi dočekala Češku. Poljaci na domaćem stadionu “PGE Narodowy” nisu uspjeli savladati goste, te je tako ostala bez šansi za direktan plasman na Evropsko prvenstvo. Poljska će svoju drugu šansu za plasman čekati u baražu.

Poveli su Poljaci u 38. minuti, odbijenu loptu je dočekao Jakub Piotrowski i zakucao ju u gol iz blizine – 1:0.

REUTERS/Kacper Pempel

Česi poravnavaju na otvaranju drugog dijela, Tomas Soucek je bio na pravom mjestu u pravo vrijeme, došao je do odbijanca unutar šestnaesterca i zakucao loptu u desnu stranu gola – 1:1.

Češka je tako došla na korak do plasmana na Evropsko prvenstvo. U narednom kolu dočekuju Moldaviju, a za direktan plasman na domaćem terenu potreban im je samo jedan bod, dok Moldaviji igra isključivo pobjeda.