Edin Džeko i Inter u finalu Lige prvaka: BiH ima predstavnika nakon šest godina

Nogomet 16. maj 202322:51 0 komentara
ISABELLA BONOTTO / AFP

Fudbaleri Intera pobijedili su Milan 1:0 u revanš polufinala UEFA Lige prvaka, te sa ukupnih 3:0 idu u finale.

Prvo ozbiljna šasna na meču, viđena je nakon deset minuta igre. Barella je oboren i domaći su tražili faul, međutim Clement Turpin nije dosudio ništa, pa je Tonali probio u nastavku Milanove akcije po lijevoj strani, uputio školski povratnu loptu za Brahima Diaza na deset metara, ali Andre Onana lako branio udrac Španca.

REUTERS/Alberto Lingria
REUTERS/Claudia Greco
REUTERS/Daniele Mascolo

Igrala se 24. minuta kada je Džeko poslao sjajan pas za Mkhitaryana, ali Armenac sa vrha kaznenog prostora iz dobre situacije šutira preko gola Mikea Maignana.

Rafael Leao mogao je dovesti Rossonere do vodstva u finišu prvog poluvremena. Napadač ekipe Stefana Piolija lako se riješio svog čuvara Francesca Acerbija, ali njegov udarac završava pored stative Onane.

Tok susreta Inter 1 – 0 Milan: Džeko i društvo u finalu Lige prvaka

Već u narednom napadu velika prilika za Edina Džeku. Centaršut Hakana Calhanoglua, majstorski je zahvatio bh. reprezentativac, ali lopta Maignan odličnim refelksima zaustavlja udarac uz dosta muke.

Nastavili su Inzaghijevi fudbaleri pritisak, a novu prijetnju ga golu Milana imao je Martinez, ali njegov šut lijevom nogom odlazi preko gola.

Drugo poluvrijeme nije donijelo uzbuđenja. Loša predstava milanskih timova, nije prezentirala ništa specijalno. Sve do 74. minute.

Kombinacija Lautara Martineze i Romelua Lukaku. Belgijanac asistira Argentincu, a najbolji strijelac Intera ove sezone matira Maignana 1:0 i put ka finalu Lige prvaka.

Edin Džeko napustio igru u 66. minuti, kada je umjesto njega ušao Romelu Lukaku. Bh. reprezentativac osvojio je 5 od 11 duela na meču. Devet puta je izgubio loptu, a imao je i jedno ključno dodovanje, kada je Mkhitaryan pucao preko gola. Imao je jedan udarac na gol, a bio je odličan u defanzivi. Čak četiri puta je otklonio opasnost ispred gola Intera.

Još jedan bh. reprezentativac Rade Krunić odigrao je svih 90 minuta u porazu Milana. Pred kraj zaradio i žuti karton. Imao je odličnu uspješnost tačnih dodavanja, čak 92%. Osvojio je šest od devet duela. Također ostvario je i pet startova.

Inter čeka pobjednika sutrašnjeg okršaja Manchester City – Real Madrid na Etihadu. U prvom meču na Santiago Bernabeu, bilo je bez pobjednika 1:1.

Bosna i Hercegovina će imati predstavnika u finalu Lige prvaka, prvi put nakon šest godina, kada je boje naše zemlje branio Miralem Pjanić u dresu Juventusa protiv Real Madrida. Kada su “Kraljevi” slavili 4:1.